Sağlık

Esneme neden bulaşıcıdır?

Esneme neden bulaşıcıdır?

Birinin esnediğini görmek, esnemeye yol açabiliyor.

Güncellenme tarihi:
Empatik refleks Başka insanların esnediğini görmek, esnemeyi düşünmek veya esnemeyle ilgili bir yazı okumak insanların esnemesine yol açabilir. Albany'deki New York Eyalet Üniversitesi'nden Gordon Gallup, başkalarının esnemesini taklit etmenin empatik bir refleks olabileceğini söylüyor. Nöron etkisi Birini esnerken gördüğünüzde beyninizdeki nöronlar faaliyete geçer ve diğer insanın yaşamakta olduğu deneyimi hissetmenize yol açar. Ayrıca ihtiyaç hissetmeseniz de aynı eylemi yapmanızı sağlar. Aynı zamanda sıkılma işareti Bilim insanları, öncelikle insanların niçin esnediğini ortaya çıkartmaya çalışıyor. Bazılarına göre bu bir sıkılma işareti. Diğerlerine göre ise esneyerek kandaki karbondioksit ve oksijen dengesi korunuyor. Bu tüyolara dikkat!
Yayın tarihi: 25.07.2009
2172
dahafazlası
YORUMLAR

aman esneyen birini görmiyiveriyim anında bende esnerim, hele ki ayran içince insanın bir uykusu geliyor ki..uff esneyen kişilerin yanında bulunmayın derim, hemen kaçın oracıktan..

anemonsevgi 09.09.2009 20:14:36

karşımda birisi esnesin hiç dayanamam hemen uykum gelir :))

maviadaaa 29.07.2009 18:36:47
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.