Sağlık

Erkekler neden aldatır?

Erkekler neden aldatır?

Uzun yıllardır cevabı aranan 'aldatma' eyleminin altında, biyolojik, psikolojik ve sosyal nedenlerin olduğu iddia ediliyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, insanın biyolojik, psikolojik ve sosyal bir canlı olduğu belirterek, ''aldatma söz konusu olunca, bu üç nedenden biri, ikisi hatta üçü bir arada olabilir'' dedi.

Çelikkol, erkeklerin büyük bölümünün aldattığında, bunu anlatarak haz duyduğunu söyledi.

Psikologların üzerinde durdukları, insan davranışını önemli ölçüde belirleyen üç konu ise benlik kavramı, özsaygı ve özgüven.

Çelikkol, bazı kişilerde bu üç nitelikte önemli eksiklik söz konusu olduğunu belirterek, böyle kişilerin aşağılık kompleksi yaşadıklarını öne sürdü.

Bu güvensizlik ve inançsızlığın, kişisel deneyimlerin, geçmiş yaşantının, davranışların ve sosyal etkileşimlerin toplamında geliştirilen kazanımlar olduğunu belirten Çelikkol, bu durumdaki kişilerin, farkında olsa da olmasa da kendini, eşini ve çocuklarını sürekli başkalarıyla kıyasladığını söyledi.

Bu tür bilinçli veya bilinçdışı karşılaştırmaların zihninde şekillenip, benlik kavramının gelişme düzeyini belirlediğini söyleyen Çelikkol, bu durumun, kişinin davranışlarında etken olduğuna dikkati çekerek, ''aşırı olursa örnekleri verilen davranışlar ortaya çıkar'' dedi.

Birçok uzmanın, benlik kavramını, özsaygıyı ve özgüveni her alandaki toplam duygusal uyumun en iyi göstergesi olduğunu kabul ettiğine dikkati çeken Çelikkol, altta yatan değersizlik hislerinin genellikle birçok durumda ruh sağlığını etkilediğini, hatta bozabildiğini kaydetti.

Toplumsal değer yargılarının veya erkek yanlı peşin hükümlerin de bu davranışları beslediğini belirten Çelikkol, ''aldatma, erkek tarafından yapılıyorsa, adı 'çapkınlık' olur. Genel anlamda erkek çapkınlığının mağduru hatta bazen kurbanı olan kadın da büyümekte olan oğluna 'çapkın' diye, bir anlamda yüceltici sıfatlarla hitap etmekte zorlanmaz, hatta haz duyar'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 27.06.2006
1001
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.