Sağlık

Erkekler aile planlamasına direniyor

Erkekler aile planlamasına direniyor

Konya'da aile planlamasına geçen yıl 316, bu yılın ilk 5 ayında da 112 kadın ameliyatla doğurganlığına son vererek katılırken, hiçbir erkek kendisi için bu yöntemin kullanılmasını istemedi.

Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Konya'da yürütülen aile planlaması çalışmaları sonucu 2001 yılında 61 bin 532, 2002 yılının ilk 5 ayında 41 bin 391 kişi doğum kontrol yöntemlerinden birini kullandı.

2001 yılında 16 bin 98 kadın hap, 12 bin 64 kadın rahim içi araç, bin 433 kadın enjeksiyon ve 316 kadın da tüpligasyon (ameliyatla yumurtalıkların bağlanması) yöntemi ile aile planlamasına katılırken, 31 bin 621 erkek sadece kondom kullanmayı tercih etti.

Kadın da doğurganlığın cerrahi müdahale ile sonlandırılması anlamına gelen ve artık çocuk sahibi olmak istemeyen ailelerin başvurduğu tüpligasyon yöntemini 2002 yılının ilk 5 ayında da 112 kadın tercih etti. Ancak kayıtların tutulduğu son 6 yıldır hiçbir erkek, dölleme yeteneğinin cerrahi müdahale ile sonlandırılması olan vazektomi yöntemine yanaşmadı.

2002'nin aynı döneminde 21 bin 150 erkek, sağlık kuruluşlarına kondomla doğum kontrolüne katılmak için başvurdu.

ERKEK ÜREME YETENEĞİNİ KAYBETMEK İSTEMİYOR

Yetkililer, uygulama sırasında cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmasıdışında olumsuz bir özelliği olmayan prezervatifin, erkekler tarafından ucuz olduğu için tek tercih edilen doğum kontrol yöntemi olduğunu söyledi.

Erkeklerin bir daha hiç çocuk sahibi olmak istemediği durumlarda bile vazektomi yöntemini kesinlikle red ettiğini vurgulayan yetkililer, erkeklerin bunun yerine eşlerinin yumurtalıklarının bağlanarak doğurma özelliğini yitirmesini tercih ettiklerini ifade etti.

Yetkililer, Türk toplumunda, erkeğin üreme yeteneğini kaybetmesi ile sonuçlanacak bu tür bir doğum kontrol yöntemine önyargı ile yaklaşıldığını ve erkeğin böyle bir yöntemi kullanması halinde kimse bilmese bile küçük düşeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Yayın tarihi: 15.07.2002
692
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.