Sağlık

Erkek kadını mutfakta dövüyor

Erkek kadını mutfakta dövüyor

Uzmanlara göre, aile içi şiddet en çok mutfakta yaşanıyor. Öldürme olayları ise daha çok yatak odalarında görülüyor

POLİS Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Halil İbrahim Bahar, "Okul ve Ailede Şiddet" adlı kitabında, "aile içi şiddet" konusunda bugüne kadar yapılan yerli ve yabancı araştırmaları bir araya getirdi. Kitapta yer alan bir araştırmaya göre kadınların yüzde 80'i değişik aralıklarla eşleri tarafından fiziksel şiddete maruz kalıyor. Uygulanan şiddetin yüzde 60'ı elle vurma şeklinde. Yüzde 40'ı ise sopa, elbise askısı ve maşa gibi aletler kullanıyor.

Zaman ve mekan ilişkisi

UZMANLAR, Türkiye'nin kanayan yarası aile içi şiddette zaman ve mekan ilişkisine de dikkat çekiyor. Aile içi şiddet en çok mutfakta yaşanıyor. Cinayetler ve şiddet olayları ise daha çok yatak odalarında işleniyor. Akşam yemek ve yatma saatleri ile hafta sonu ve tatillerde şiddet olayları daha çok yaşanıyor. Bahar, aile içi şiddet uygulayanlara hapis cezası yerine "toplumda cezalandırma yönteminin" uygulanmasını savunuyor.

Avrupalı kadın da dayaktan şikayetçi

KADIN Haklarından Sorumlu Avrupa Birliği (AB) bakanlarının İspanya'da yaptıkları bir toplantıda yapılan açıklama, her beş Avrupalı kadından birinin, şiddete maruz kaldığını ortaya çıkardı. AB Sosyal İşler Sorumlusu Anna Diamantopulu, kadınları hedef alan şiddetin, bütün Avrupa'nın kurtulması gereken bir "musibet" olduğunu belirtti.

Yayın tarihi: 18.03.2002
718
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.