Sağlık

Ergen dönemindeki stres kalıcı

Ergen dönemindeki stres kalıcı

Duygusal çöküntüyü kolay atlatamayan gençlerin beynindeki hafıza ve öğrenmeyle ilgili bölüm, çok önemli proteinlerini kaybediyor.

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stres, beynin 'hafıza ve öğrenme'yle ilgili bölümünü olumsuz etkiliyor.

ABD'li bilim adamlarının kobaylar üzerinde yaptığı araştırma, gençlerin duygusal çöküntüyü her zaman çabuk atlatamadığını, ergenlik çağındakilerin, çocuklara oranla strese bağlı olarak beyinde kalıcı hasara karşı daha hassas olduğunu ortaya koydu.

Harvard Tıp Okulu'ndan Susan Andersen ve çalışma arkadaşları, ergenlik döneminde kafeslerde yalnız bırakılarak strese maruz kalan kobayları inceledi. Ekip, yetişkinlik döneminde beynin yan karıncıklarında, kilit önemdeki bir proteinin seviyesinin düştüğünü tespit etti ve beynin bu bölümünün 'hafıza ve öğrenme' açısından önemli olduğunu belirtti.

Bilim adamları bu proteinin, beyin hücreleri arasındaki bağlantı sayısını ölçmek için kullanıldığını, eksilmesinin beyin faaliyetini düşürdüğünü vurguladı.

Araştırma, insanlarda 18 ila 20 yaşlarında zirveye ulaşan bu proteinin, ergenlikte strese giren eşdeğer yaştaki kobaylarda normal bir artış göstermediğini gösterdi. Bilim adamları araştırmalarının, ergenlikte karşılaşılan stresin, yetişkinlikte beyin hücrelerinin bağlantısını etkilediğini ortaya koyan ilk çalışma olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 10.11.2003
725
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.