Sağlık

En stresli üç grubun dermanı yoga

En stresli üç grubun dermanı yoga

Bilimsel araştırmalarda birçok kalp hastalığının tek sebebinin stres olduğu görülüyor. Çaresi yoga olabilir mi?

Dr. Neslihan İskit, üç yıldır kalp yogası üzerine çalışıyor, kalp ameliyatı geçirenlerin yaşama dönmeleri için bir program yürütüyor. İskit şimdi de kalp hastaları, çocuklar ve hamileler için yoga DVD'leri hazırladı.

Öğrendiklerini paylaşma isteğinden doğdu
İş yaşamındaki stres yükünden kurtulmak için katıldığı yoga dersinin ardından, kendisini o kadar gevşemiş hissetti ki, dersin sonunda ilk aklına düşen şey, 'Acaba bunu herkesle nasıl paylaşabilirim?' oldu. Memorial Hastanesi tamamlayıcı tıp yoga uzmanı Dr. Neslihan İskit, üç yıldır kalp yogası üzerine çalışıyor, kalp ameliyatı geçirmiş hastaların tekrar sağlıklı bir şekilde yaşamına devam etmesi için hazırlanmış bir program yürütüyor. Kalp, çocuk ve hamile yogası üzerine birer DVD hazırlayan Dr. İskit, yoganın üç durumda da yaşanılan dönemin ya da hastalığın verdiği gerginlikle mücadelede birebir olduğu görüşünde.

Prof. Bingür Sönmez'in önerisi
"Stres günümüzün en önemli sorunlarından biri. Bilimsel araştırmalarda birçok kalp hastalığının tek sebebinin stres olduğu görülüyor. Hamilelikte stresse başlı başına bir sorun. Çünkü kadın hem hormonal, hem de fiziksel açıdan çok büyük değişime uğruyor.

Çocuklar zaten okullardaki yarış, imtihanlar, akranlarıyla karşılaştırılma nedeniyle sürekli stres altında. Bunu yok edecek bir ilaç da yok. Yoga stresle başa çıkmak için uygulanabilecek tekniklerden biri" diyen Dr. İskit, kalp yogası uygulamalarına, Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Sağlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in ameliyat ettiği hastalarla çalışarak başlamış:

Sonuçlar olumlu
"Prof. Sönmez, 'Ben hastalarımın çok önemli damarlarını, kapaklarını değiştiriyorum. Onları sağlıklarına kavuşturuyorum ama hastalar ameliyattan sonra depresif bir döneme giriyor. Bir türlü onları bu dönemden çıkarıp yeniden yaşama kazandıramıyorum' dedi. Birlikte hastaları ameliyat sonrası nasıl destekleyebiliriz diye yola çıktık. Aldığımız sonuçlar o kadar hoş olmaya başladı ki, bunun üzerine hastaneye gelemeyen hastalar için önce bir kitap, sonra da bir kalp yogası DVD'si yaptık."

Dr. İskit, yapılan araştırmaların üç ay süreyle, haftada iki kez kalp yogası yapmış sağlıklı insanların damarlarında yüzde 17, kalp hastasının damarındaysa yüzde 70 oranında iyileşme olduğunu gösterdiğini söylüyor. Kalp ameliyatının üstünden bir ay geçmiş, iyileşme sürecindeki hastalar, kalp hastalığı tanısı konulmuş ama henüz ameliyat olmamış, stent takılmamışlar ve tamamen sağlıklı ama kalp hastası olma riski taşıyanlar bu programı uygulayabiliyor.

Yayın tarihi: 08.07.2007
1736
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.