Sağlık

Egzos gazlarına dikkat!

Egzos gazlarına dikkat!

Motor bakımları düzenli yapılmayan otobüs, minibüs ve otomobillerden çıkan egzoz gazları insan sağlığını tehdit ediyor.

Araçların egzozlarından çıkan siyah dumanların bileşiğinde bulunan gazlar, kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltıyor, doku, kemik ve sinir sistemlerine zarar veriyor.

Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Baran Bozoğlu, bu durumun reklam filmlerine de konu olduğunu, ancak reklamlarda yalnızca saçlarının kirlendiğini ve şampuanla yıkandıktan sonra bu durumdan kurtulduklarını söyledi.

Bozoğlu, egzoz dumanın bileşiğinde bulunan gazların insan vücudunda kansere yol açacak derecede zararlar verdiğini açıkladı.

Araçlar çalıştığında egzozlarından havaya, karbonmonoksit, azotoksit hidrokarbon gazlarıyla ağır metal kurşun karıştığını belirten Bozoğlu, renksiz, kokusuz bir gaz olan karbonmonoksitin kapalı ortamlarda zehirleyici, hatta öldürücü olduğunu söyledi.

Akciğer dokusunda hasar

Egzoz dumanının bileşiminde bulunan azotoksitin solunumu durumunda akciğer dokusunun hasara uğradığını vurgulayan Bozoğlu, kansorejen hidrokarbonla kan, kemik ve sinir sistemlerine zarar veren ağır metal kurşunun yol açacağı zararların telafisinin zor olduğunu belirtti.

Özellikle büyük şehirlerde egzoz gazını solumayan kimse bulunmadığına dikkati çeken Bozoğlu, trafikte dolaşan eski otobüslerin, yaydığı siyah dumanların insanları çok rahatsız ettiğini belirtti.

Bozoğlu, "hala çok eski otobüslerle insan taşınıyor. Aslında bu sorun bir yandan da toplu taşıma sorunu... Bu eski araçlara yalnızca yola çıkmasını sağlayacak bakımlar yapılıyor. Egzoz gazı kimsenin umurunda değil. Öyle bir dertleri olsa zaten çözüm bulurlardı" dedi.

Yüzde 80'e varan oranda havada asılı

Karbonmonoksit gazının yüzde 80'e varan oranda havada asılı kaldığını vurgulayan yetkililer, kirli gazların aynı zamanda binaların, anıtların, heykellerin üzerine sindiği ve zamanla kirlenmeye neden olduklarını söyledi.

Toplu taşımanın ucuza mal edilmesinin tek amaç olmaması gerektiğini vurgulayan Bozoğlu, toplu taşıma araçlarının periyodik bakımlarının yapılması ve ömrü dolan araçların elden çıkarılması gerektiğini belirtti.

Bozoğlu, kurşunsuz yakıt tüketiminin özendirilmesi gerektiğine de değinerek egzoz dumanlarının bileşiğinde bulunan, toksik etkisi olan ağır metal kurşunun çevreye karıştığı insan sağlığına önemli oranlarda zarar verdiğinin belirlendiğini söyledi.
Yayın tarihi: 10.09.2006
1087
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.