Sağlık

Düzenli makyaj hayat kurtarıyor

Düzenli makyaj hayat kurtarıyor

Düzenli makyaj yapmanın kadınlarda denge ve koordinasyonu geliştirmeye yardım ettiği belirlendi.

Daily Mail'in haberine göre, Fransa'daki St. Etienne Üniversitesinin araştırmasında, makyajın özellikle yaşlı kadınlarda dengeyi sağlamaya yardımcı olarak, ciddi kırık ve yaralanmalara yol açan düşmeleri engellemede rol oynayabildiği belirtildi.

Araştırmaya göre, ruj, rimel, allık sürerken yapılan hareketler, bir nevi esneme ve uzatma egzersizleri yerine geçiyor ve bu da dengeyle koordinasyonu geliştiriyor.

65-85 yaş arası kadınlar arasında yapılan araştırmada, kadınların yerçekim merkezini ölçmek için özel bir ayakkabı tabanı ile duruşlarını izlemek için özel bir kemer kullanıldı.

Araştırma sonucunda, her gün makyaj yapan kadınların denge ve duruşlarının daha iyi olduğu, daha az düşme tehlikesi geçirdikleri görüldü. Araştırma başkanı Dr. Patricia Pineau, "Bu kadınlar dik duruyorlar ve daha az düşüyorlar" dedi.

Daha önce yapılan bir araştırma da küçük yoga hareketlerinin yaşlılarda düşme riskini azalttığı saptanmıştı.

Kalça kemiklerini kıran yaşlıların bir yıl içinde ölme olasılıklarının yüzde 20 ve 75 yaş üzerindekilerin önde gelen ölüm nedenlerinden birinin düşme olduğu belirtiliyor.

Hürriyet
Yayın tarihi: 27.07.2009
1044
dahafazlası
YORUMLAR

evet ,aynen bende bir düğünde resmen maymuna çevrildim, güya az yapılmış bir makyajdı, saatlerde temizlemekle uğraştım, yarım paket pamuk gitmştir heralde, en güzeli sade ve doğal tenimize uyan hafif bir makyaj bence..

anemonsevgi 09.09.2009 20:12:41

ben hiç yapmıyorum içimden gelmiyor :(( hep şu kuaförler soğuttu beni... ablamın düğününde maymuna çevirdiler...

maviadaaa 30.07.2009 19:30:38

makyaj yapan kadın kendını daha ıyı hıssedıyor demekkı...

nrsn_1907 30.07.2009 14:43:43
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.