Sağlık

Duygusal zekanız mı, IQ'nuz mu yüksek?

Duygusal zekanız mı, IQ'nuz mu yüksek?

Araştırmalara göre, yüksek IQ'lu insanlar geniş bir entellektüel ilgi ve yetenekler dizisine sahip bulunuyor ancak duygusal ve cinsel deneyimler konusunda tutuk davranıyorlar. Buna karşılık duygusal zekası yüksek olanlar ise sosyal açıdan dışa dönük, neşeli, kendileriyle, başkalarıyla ve yaşadıkları dünyayla barışık bir görünüm sergiliyor.

Yüksek IQ'lu insanların geniş bir entellektüel yeteneği bulunmasına karşın insani ilişkilerinde sorunlar yaşayabileceği bildiriliyor. Araştırmalara göre, duygusal zekası yüksek olanlar ise ikili ilişkilerinde, sosyal yaşamlarında daha başarılı bir portre çiziyor.

California Üniversitesi'nden Psikolog Jack Block yüksek IQ ile yüksek duygusal zekası olan kadın ve erkekleri araştırdı. Buna göre duygusal zekadan ayrı tutulmuş olan yüksek IQ zihin dünyasında bir uzman ancak kişisel dünyada yetersiz bir entellektül görünümü sergiliyor. Kadın ve erkekler üzerinde
gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları şöyle:

Salt yüksek IQ'lu erkek
Geniş bir entellektüel ilgi ve yetenekler dizisine sahiptir. Hırslı, üretken, istikrarlı, kendi sorunlarını dert etmeyen, eleştirici, tepeden bakan, titiz, duygularına gem vuran, cinsellik ve duygusallık deneyimleri konusunda tutuk, kendini açmayan, mesafeli duygusallık açısından ise kayıtsız ve soğuk görünüm çizer.

Salt yüksel duygusal zekalı erkekler
Sosyal açıdan dengeli, dışa dönük, neşeli, korkaklığa veya derin düşünmeye yatkınlığı olmayan kimselerdir. İnsanlara ve davalara bağlanma, sorumluluk alma, etik bir görüşe sahip olma özellikleri dikkat çeker. İlişkilerinde başkalarına karşı sevecen ve ilgilidirler. Zengin ve ama yerli yerinde bir duygusal yaşamları vardır. Kendileri ve yaşadıkları sosyal dünyayla barışıktırlar.

Salt yüksek IQ'lu kadınlar
Kendilerinden beklenen entellektüel güvene sahiptir. Düşüncelerini akıcı biçimde ifade edebilir, geniş bir entellektüel ve estetik ilgi alanına sahiptirler. Öte yandan bu tip kadınlar aynı zamanda kendi kendilerini tahlil edebilen, kaygıya, derin düşünmeye, suçluluk duymaya yatkın, ayrıca öfkelerini açıkça belli etmekten kaçınan kişilerdir.

Salt duygusal zekası yüksek kadınlar
Salt IQ'su yüksek kadınların aksine kendini ortaya koyabilen, duygularını doğrudan dile getiren, kendi kendine olumlu bakan, hayata bir anlam bulan insanlardır. Ayrıca, duygusal zekası yüksek erkekler gibi kadınlarda dışa dönük, neşeli, duygularını uygun biçimde ifade edebilen insanlardır. Sosyal tavırları, yeni insanlara kolayca ulaşmalarını sağlar.
Yayın tarihi: 12.09.2001
645
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.