Sağlık

Duygusal rüyalar astımın habercisi

Duygusal rüyalar astımın habercisi

Tıp dünyasında yeni bir tartışma başladı. Tartışmayı başlatan kişi ise, 'Rüyaların hastalıkları haber verdiğini' savunan İngiliz doktor Trisha Macnair...

İngiliz Doktor Macnair'in BBC'de yayınlanan araştırmasına göre, yüzde yüz doğrudan bağlantılı olmasa da, rüyalar kimi zaman vücudumuzun erken uyarı sistemi görevini yürütüyor ve hastalıkları önceden haber veriyor. Rüyalar, kişinin psikolojik çatışmalarının da aynası oluyor.

Rüyalarda görülen olaylar ya da şekillerin doğrudan bir hastalığı işaret etmediği uyarısında bulunan Dr. Macnair, ''Rüyalar, yakalanılan ya da yakında ortaya çıkacak hastalıklar ile ilgili küçük ama önemli ipuçları veriyor. Her görülen rüyayı somut bir hastalık olarak algılamamak da gerekir'' diyor.

Rüyaların, hastalık habercisi olduğu inancı sadece günümüze has bir özellik değil. Antik Yunan'da tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat ve ünlü doktor Kalinos, rüyaların hastalıkların tedavi edilmesinde ipuçları verdiğine inanırdı. Hatta, Hipokrat ve Kalinos, rüyaların aslında hastalıkları tedavi ettiğini ve tanrıların hastalıkları bu yolla hafiflettiğini savunurdu.

Rem Uykusu

Ani göz hareketleri diye tabir edilen ve rüyaların en net görüldüğü REM uykusu (Rapid Eye Movement) dönemi de tıbbın en çok ilgilendiği bölümlerden biri. REM uykusu adı verilen, beynin yarı yarıya aktif olduğu dönem 1 ile 1.5 saat arayla, birden fazla yaşanabiliyor.

REM uykusunun, kan basıncı, vücut ısısı, adrenalin seviyesi ve mide asitlerindeki değişikliklerle doğrudan ilişkili olduğu da biliniyor. Bu nedenle özellikle rüyaların net görüldü bu dönemde, vücudun aksaklık ya da hastalık uyarılarını rüyalara yansıttığı savunuluyor.
Yayın tarihi: 11.03.2003
816
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.