Sağlık

Düşünmek yoruyor

Düşünmek yoruyor

ABD'de yapılan bir araştırma düşünürken beynin glikoz tükettiğini ve bunun yorgunluk hissi yarattığını saptadı.

Sadece fiziksel aktivitenin değil düşünmenin de kişiyi yorduğu ileri sürüldü. Amerikalı bilim adamları fazla düşünme sonucu özellikle yaşlı insanların kendini hızlı bir koşu sonrası kadar yorgun hissedebileceğini belirtti.


İllinois Üniversitesi'den Prof. Paul Gold başkanlığındaki bir ekip, labirentte yollarını bulmaya çalışan farelerin beyinlerinin fotoğrafını çekti. Bilim adamları labirentten çıkış yolu arayan farelerin beyinlerindeki bazı bölgelerde, beynin belli başlı enerji kaynağı olan glikozun hızla azaldığını ve düşence eforu arttıkça glikozun daha çok tüketildiğini gördü. Daha yaşlı olan hayvanların beyninde glikozun yarısı hızla tüketiliyordu. Genç farelerde ise yüzde 10 oranında bir azalma belirlendi. Sonuç olarak beynin düşünürken yakıtını tükettiği ve bunun sonucunda yorgunluk hissinin doğduğu görüldü.

Prof. Gold bu laboratuvar ölçümlerinin insan beyninin işlevinin detaylarını anlamak ve beyin faaliyetlerine gerekli kaynağı sağlamak için nasıl beslenmemiz gerektiği konusunu anlamamıza yardımcı olduğunu belirtti.

"Düşünmenin beynin yarıkürelerinde kan akışını hızlandırdığını ve glikoz tüketimine yol açtığını biliyorduk ancak bunu tam olarak ölçmek önemli" diyen bilim adamları araştırmanın çocuklar ve yaşlılara yardım için önemli olduğuna dikkat çekti. Uzmanlar çocukların okulda daha verimli olabilmeleri için son derslerde tatlı yemelerini önerdi.

Yale Üniversitesi araştırmacısı Ewan McNay, "Beynin çalışmasında, nöronlar için bir tür benzin olan glikozun önemli rolü var. Genç fareler, yapılacak iş zorlaştığında beynin belirli bir bölümünün talep ettiği glikozu daha kolay telafi edebiliyorlar, ama yaşlı faralerde aynı zihinsel faaliyetin yol açtığı glikoz tüketimi daha fazla. Yakıt eksikliği de düşünme ve hatırlama kapasitesini etkiliyor" dedi.

Yayın tarihi: 12.09.2001
1282
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.