Sağlık

'Düşük bel' yağ dokusunu artırıyor

'Düşük bel' yağ dokusunu artırıyor

Düşük bel pantolonlar bel çevresindeki yağ dokusunu artırıyor.

Düşük bel pantolonlar bel çevresindeki yağ dokusunu artırıyor. Bel bölgesindeki yağlanma ise diyabet, kalp-damar hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara neden oluyor.

Bel çevresi kalınlaşıyor
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Cemil Dalay, dünyada olduğu gibi kadın, erkek, genç, hatta çocuk yaşlarda bile herkesin bel çevresi kalınlığının hızla arttığının gözlendiğini söyledi.

Dalay, estetik cerrahiye başvuran hastaların önemli bölümünün yakınmasının bel çevresindeki bölgesel kalınlaşma olduğunu belirterek "bu kalınlaşmada en büyük etkeni giyim tarzı oluşturuyor" dedi.

Giyim tarzı önemli
Dalay, giyim tarzının önemine değindi: "1950-60 yıllardaki Türk kadınlarında olduğu gibi ince bele sahip olmak isteyenler giyim tarzını gözden geçirmeli. Çünkü, son yılların modası düşük bel pantolonlar bel çevresinde yağ dokusunu artırıyor.

Bir de bu düşük bel modası öylesine abartılıyor ki özellikle kadınların pantolonları neredeyse sadece iki bacaktan ibaret gibi görünmekle kalmayıp, aynı moda eteklerde de görünüyor. Artık sadece göbek altı değil neredeyse göbeğin tamamı açıkta kalıyor.

Toparlayıcı giysileri tercih edin
En azından vücut estetiğini bozan giysilerin yanı sıra zaman zaman da olsa vücudu toparlayıcı giysiler tercih edilmeli. Bel bölgesini kavrayan tarzda giysiler tercih edilmeli ya da medikal bel korseler kullanılmalı."

Dalay, "Bel bölgesindeki yağlanma diyabet, kalp-damar hastalığı ve yüksek tansiyona davetiye çıkarıyor" dedi.

Her üç kişiden birinde görülüyor
Dalay, bilim çevrelerinde 'Metabolik sendrom' olarak adlandırılan bel bölgesi kalınlığının Türkiye'de 20 yaşın üstündeki her üç kişiden birinde görüldüğünü belirterek, "Yetişkinlerde, erkekler için 94 santimetre, kadınlar için 80 santimetre sınır kabul ediliyor. Bu nedenle hem estetik hem sağlık için bel bölgesindeki yağlanmaya karşı önlem alınmalı" dedi.
Yayın tarihi: 06.07.2007
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.