Sağlık

Dünyanın en uzun süreli savaş esiri

Dünyanın en uzun süreli savaş esiri

İkinci Dünya Savaşı'nda esir düşen ve 55 yıl sonra Rusya'daki bir akıl hastanesinde tesadüfen keşfedilip ülkesine gönderilen Macar Andras Toma, özgürlüğe hálá alışamadı.

Dünyanın en uzun süreli savaş esiri olan 76 yaşındaki Toma, üvey kızkardeşinin evinde huzurlu bir hayat sürmeye çalışıyor. Andras toma, 11 Ağustos 2000'de Budapeşte'ye ayak bastığında bir ayağı kesik, bakışları ürkek, dehşet içindeydi. Uzun araştırmalardan ve DNA testlerden sonra Anna Gabulya'nın üvey kardeşi olduğu çıktı ve geçen kasım ayında ailesine teslim edildi. Duşunu alıp sıcak, düzgün bir yatağa, insanca bir yaşama kavuştuğunda bile tedirgindi. Konuşmuyor, kahvaltıya bile elini sürmek istemiyor, kendisine dokunulduğunda ürküyor, şefkatten rahatsız oluyordu. Toma, özgürlüğe evdeki bozuk aletleri tamir ederek alıştı. Artık başka sorumlulukları da var. Çiçekleri sulamak, sebzeleri soymak, serçeleri beslemek gibi... Ama kimi zaman tekerlekli iskemlesinde saatlerce oturduğunda bakışları çok uzak geçmişte bir şeyleri arar gibi donup kalıyor. Toma 1944'te Auschwitz kampı yakınlarında Sovyet askerlerine esir düşmüş ve 1947'de Moskova'nın bin km doğusundaki Kotenich'de bir akıl hastanesinde kendini bulmuştu. 1997'de Macar asıllı bir Sovyet vatandaşı sayesinde Toma'nın kimliği keşfedildi ve özgürlüğüne kavuştu.
Yayın tarihi: 29.09.2001
607
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.