Sağlık

Dünyada 450 milyon insan ruhsal açıdan sorunlu

Dünyada 450 milyon insan ruhsal açıdan sorunlu

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2001 verilerine göre, dünyada 450 milyon insan ruhsal açıdan sıkıntılar yaşıyor. 70 milyon kişi alkol bağımlılığından, 50 milyon kişi epilepsiden, 24 milyon kişi ise şizofreniden rahatsız.

185 ülkeden elde edilen verilerin güncelleştirilmiş analizine göre, depresif bozukluklar dünyada dördüncü önemli hastalık nedeni. Bu tür rahatsızlıklar, yapılan tahminlere göre 2020 yılında kalp hastalıklarının ardından ikinci sırada yer alacak.

Rapora yer alan bilgiler, dünya genelinde her yıl bir milyon insan intihar ettiğini, 10-20 milyon kişinin intihar teşebbüsünün ise çeşitli nedenlerle başarısız olduğunu ortaya koyuyor. Sürekli stres altında yaşama, tehlikeli koşullar, istismar, sağlıksız ortamlar, gelecek ümidinin yitirilmesi gibi nedenler, yoksul insanların daha fazla ruhsal sorunlarla karşı karşıya kalmasına sebebiyet veriyor.

Halen ülkelerin yüzde 40'tan fazlası ruh sağlığı politikasına sahip değil. Yine yüzde 30'un üzerindeki ülkede ruh sağlığı programı bile yok. Ülkelerin yüzde 33'ünden fazlası, ruh sağlığına toplam sağlık bütçesinin yüzde bir'inden daha az pay ayırıyor. Araştırmaya konu olan 185 ülkenin yarısından fazlasında 100 bin kişiye sadece bir psikiyatrist, yüzde 40'ında ise 10 bin kişiye bir yatak düşüyor.
Yayın tarihi: 05.10.2001
599
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.