Sağlık

"Dünya Cinsellik Atlası" yayımlandı

"Dünya Cinsellik Atlası" yayımlandı

Kitabın yazarı Dünya Sağlık Teşkilatı Danışmanı MacKay, resmi verileri de kullanarak ilginç bilgiler veriyor.

Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından yayımlanan "Dünya Cinsellik Atlası", yeryüzünde cinselliğe ilişkin yaklaşım ve uygulamaların ulusal, kültürel ve geleneksel adetlere göre değiştiğini belirtiyor.

Judith MacKay imzası ile yayımlanan "Dünya Cinsellik Atlası"nda, cinselliğin kamu sorunları arasında sınıflandırılması gereği üzerinde duruluyor, "bilimsel mukayeseler" yapılıyor ve ilginç veriler yer buluyor. "Dünyanın cinsel haritası" olarak nitelendirilen kitabı yazan Dünya Sağlık Teşkilatı Danışmanı MacKay, resmi verileri de kullanarak şu bilgileri veriyor:Her gün dünyada 120 milyon cinsel birleşme oluyor ve 910 bin kadın hamile kalıyor.


Günde 400 bin doğum ve 150 bin gönüllü kürtaj gerçekleşiyor.


Her yıl, 600 bin kadın hamilelik sorunlarından veya doğum sırasında yaşamını yitiriyor.


Cinsel ilişkiden bulaşan hastalıklar giderek dünyanın tüm yörelerinde yaygınlaşıyor. Her gün, bir milyon insan bu yolla mikrop kapıyor.


Boşanan erkeklerin yüzde 42'si zenginleşiyor, kadınların yüzde 70'i fakirleşiyor.


Dünya genelinde boşanmalar özellikle cinsel uyumsuzluk ve sadakatsızlıktan kaynaklanıyor.


Dünyanın çeşitli kıtalarında her yıl 2 milyon kadının "klitorisi kesiliyor" ve bunlar aynı durumda olan 140 milyon kadına ekleniyor. Kadınlarda klitorisin kesilmesi geleneğinin tek tanrılı dinlerin doğmasından bin yıl önce Mısır'da başladığı ve Mısır, Somali, Sudan, Etyopya gibi bazı Afrika ülkelerinde devam ettiği belirtiliyor.


Eşcinseller, dünya nüfusunun yüzde 3,5'ini oluşturuyor. Onlarca devlet, eşcinselliği idamla cezalandırıyor.


Doğum oranı, 2020 yılına kadar, Kuzey Amerika hariç tüm dünyada azalacak. Bu azalma, özellikle hastalıklar nedeniyle kısırlaşan siyah Afrika'da ve Ortadoğu'da yüksek oranda olacak. Ancak, "insanoğlunun çok hoşuna gittiği için", cinsel ilişkiden hiçbir zaman vazgeçilmeyecek.


Dünyadaki erkeklerin yüzde 23'ü sünnet oluyor.


Güneydoğu Asya ve Çin'de çok sık rastlanan ve "koro" adı verilen psikolojik olay çerçevesinde, erkekler cinsel organlarının gittikçe kısaldığını ve vücutlarına gömülerek kaybolduğunu düşünüyor.


Japon erkeklerin yüzde 40'ı kaşlarını alıyor.


Kadınların en büyük sorunu şişmanlık olarak belirleniyor ve bunu engellemek için estetik ameliyat yöntemine başvuranların sayısı giderek artıyor.


Zengin ülkeler, fakirlere oranla cinsellik konusunda daha "liberal" yasa ve yöntemleri benimsiyor. Cinsel hayatta geniş bir hoşgörü ve özgürlük yolunda giden Batı ülkeleri arasında, aniden "muhafazakar" olanların bulunduğu ve yaklaşımların değiştiği görülebiliyor.


ABD'de, McDonalds hamburgerci tesislerinin üç katı fazla sayıda pornografik kaset satış ve kira mağazası bulunuyor.


Hongkong'da erkekler, prezervatiflerini genelde ayakkabılarının içine saklıyor.


Ciddi araştırmalara göre, yumurtalıkları büyük olan erkekler çok sayıda kadınla cinsel ilişki kuruyor, yasal olanak bulunan yerlerde çok sayıda kadınla evleniyor.
Yayın tarihi: 12.09.2001
946
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.