Sağlık

Doktorlar sezaryana karşı uyarıyor

Doktorlar sezaryana karşı uyarıyor

Amerikan Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Odası, sezaryanın bir "operasyon" olduğunu anımsatarak normal doğumdan daha riskli olduğunu hatırlatıyor

Kısa bir süre öncesine kadar kadınların zorunlu kaldıkları durumlarda bile kaçındıkları sezeryanla doğuma gösterdikleri yoğun ilgi, doktorları endişelendiriyor. Amerikan Doğum Uzmanları ve Jinekologları Odası Dergisi'nde bu konuya geniş yer verilirken, Oda sözcüsü Dr. Bruce Flamm'ın Sarkaç tam aksi yine kaydı. Hergün daha fazla kadın sezeryanla doğumu tercih ediyor. Tıp mesleği annenin doğum tercihlerine saygı duymaya devam etmesine karşın hastanın tercihiyle yapılan sezeryan bizim için de kabul edilebilir bir seçenek halini aldığı sözlerine yer verildi.

Makalede, federal istatistiklere göre, 1996 yılında ABD'de yapılan operasyonların yüzde 20.7'sini sezaryan operasyonlarının oluşturduğu, bu rakamın 2002'de yüzde 30'u bulmasının beklendiğini kaydedildi.

Bazı doktorlarca normal doğum ile sezeryanla doğumun risk, yarar ve ücret olarak birbirine eşitmiş gibi sunulduğu, buna karşın bazı doktorların ise sezaryanı kesinlikle onaylamadığına dikkat çekilen makalede, New York'ta bulunan Weill Cornell Tıp šniversitesi'nde yardımcı profesör olarak görev yapan Dr. Caitlin Fiss: "Tercihli sezeryan bir ameliyattır ve buna nasıl bakarsanız bakın, vajinal doğuma göre her zaman daha fazla risk olacaktır. Bir hastayı hiç neden yokken bu risklerin öznesi yapmak kötü ilaç vermek gibidir. Bir doktor olarak benim ilk sorumluluğum `zarar vermemek'tir ve gereksiz bir ameliyat zarar vermekle eş anlamlıdır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 04.01.2004
878
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.