Sağlık

Doğum kontrolünde kısırlık tehlikesi

Doğum kontrolünde kısırlık tehlikesi

Çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olmayı erteleyen yeni evli çiftçilerin seçtikleri doğum kontrol yöntemlerine dikkat etmeleri öneriliyor.

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, yeni evli çiftlerin çocuk sahibi olmak isteseler de bir doktor kontrolünden geçip kadın ve erkeğin hormonlarının düzenli çalışıp çalışmadığından emin olmaları gerektiğini belirtti.

Rutin kontroller yapılmalı
Prof. Dr. Evrüke, çocuk sahibi olmanın ertelendiği sürece yılda bir kez rutin kontrollerin yapılmasına özen gösterilmesini önerdi:

"Bu kontrollerde rahimde herhangi bir anormal durum olup olmadığı,üremeye ilişkin sorunların varlığı, erkekte ise sperm üretiminin durumu ortaya konulur. Eğer bir sorun varsa erken tedbir alınır. Hangi doğum kontrol yöntemi uygulanacaksa bu konuda doktor tavsiyesi de alınarak, ilerde oluşabilecek sorunların önüne geçilebilir."

Kontrol yöntemine dikkat!
Prof. Dr. Evrüke, çiftlerin çocuk sahibi olmayı ertelemeleri durumunda uygulayacakları kontrol yönteminin mutlaka doktor tarafından belirlenmesi gerektiğini vurguladı:

"Öncelikle yeni evli çiftlerde kadınlara RIA'yı (rahim içi araç) kesinlikle önermiyoruz. Çünkü hiç doğum yapmamış kadınlarda bu araç, rahim içi duvarda enfeksiyon oluşturarak zedelenmeye yol açıyor. Bu da ileride hamile kalma olasılığını büyük ölçüde düşürüyor."

Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, Avrupa ülkelerinde satışa sunulan, ancak Türkiye'de henüz bulunmayan ve adına (mini RIA) denilen rahim içi aracın yeni evli çiftler tarafından kullanıldığını belirtti:

Rahim duvarında hasar yaratmıyor
"Bu araç Türkiye'de de satışa sunulan normal RIA'dan oldukça farklı.Rahim duvarında herhangi bir hasara yol açmıyor ancak, bu araç en fazla 6 ay kullanılabiliyor. Bizçiftlere mini RIA'dan da önce doğum kontrol hapını öneriyoruz. Çünkü yeni evliler için en iyi korunma yönteminin hap olduğu herkesçe kabul görüyor. Diğer korunma yöntemleri gibi hapların da yüzde 98 dolayında koruyuculuğu var.

5 yılı geçirmeyin
Bu hapların yan etkileri konusunda da halk arasında yanlış inanışlar bulunuyor. Haplar, doktor tavsiyesiyle kullanıldığı sürece hiçbir yan etkisi yok. İlk doğumdan sonra ise RİA rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bu araç da 5 yıl süreyle kullanıldıktan sonra birkaç aylığına çıkartılıp rahim dinlendirilmeli ve ardından tekrar yenisi takılmalı.

Bazı doktorlar 10 yıl kullanımı tavsiye etse de biz üniversite hastanemize başvuran hastalara 5 yılın geçirilmemesini tavsiye ediyoruz."

Prof. Dr. Evrüke, doktor kontrolünde olduğu sürece çiftlerin çocuk sahibi olmayı diledikleri kadar erteleyebileceklerini, bu sayede karar verdiklerinde çocuk sahibi olamama gibi herhangi bir sürprizle karşılaşmayacaklarını söyledi.
Yayın tarihi: 01.09.2007
922
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.