Sağlık

Doğum kontrol haplarını doğru kullanıyor musunuz?

Doğum kontrol haplarını doğru kullanıyor musunuz?

Doğum kontrol hapı kullanıldığı sürece yumurtlama ve adet olmaz, bu nedenle adeti geciktirmek için hap kullanılabilir.

Güncellenme tarihi:
Günümüzde sıklıkla estrojen ve progesteron kombinasyonu kullanılır (kombine preparatlar). Sıklıkla 3 hafta süreyle günlük ve 1 hafta süreyle ara verilerek kullanılırlar. En önemli etkileri ovülasyonu (yumurtlamayı) engellemeleridir. Başarısızlık oranı düşüktür (%1-1,5). Kombine preparatlar en etkili, geri dönüşü mümkün olan, korunma yöntemidir. Adet kanaması, adet ağrısı azalır. Endometriyum ve meme kanseri daha nadir görülür. HDL kolesterolü arttırır. Kullanımı : 1. gün veya 5. gün ilaca başlanır, 21 gün süresince devam edilir ve kutunun bitiminde 1 hafta ara verilir. Daha sonra yine devam edilir. Kanser oluşturmaları konusundaki düşünceler farklıdır, bazı çalışmalar artış gösterirken bazı çalışmalar azalma göstermiştir. Akciğer damarlarında ve derin toplar damarlarda tıkanma, ilacı kullanmayanlara göre daha sık gözlenir (3-11 kat). Bazı kadınlarda bu ilaçların alımını takiben tansiyonda artış meydana gelir. Migren ataklarını ve şiddetini arttırabilir. Sistemik ve kronik hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. İlaç kesildikten 1-3 ay sonra kanamalar başlar, ancak kanama düzensizlikleri olabilir. Doğumdan sonra 6-12 hafta kullanılmamalıdır. Aşağıdaki durumlarda doğum kontrol hapları kullanılmamalıdır - tromboflebit ve tromboembolik hastalık - serebral damar hastalıkları - koroner arter hastalıkları - karaciğer fonksiyon testlerinde bozukluk - meme kanseri - estrojene bağlı olduğu düşünülen tümörler - teşhis konulamayan anormal vajinal kanama - gebelikte tıkanma sarılığı geçirenler - doğumsal hiperlipidemi - şişmanlık - sigara içen 35 yaş üzerindeki bayanlar kesinlikle kullanmamalıdırlar, bununla birlikte; şeker hastaları, hipertansiyon, miyom, epilepsi, orak hücreli anemi durumunda hekim kararı ile ve kontrol altında kullanılabilirler. Hangi yöntemle doğurmalı?
Yayın tarihi: 03.05.2009
1763
YORUMLAR

bilinçsizce sürekli hamile kalan ve 5 -10 çocuğa sahip olan kadınların en kolay uygulayabilieceği bir korunma yöntemi satın alacak gücünüz yoksa sağlık ocaklarında bedava verilmektedir buralardan temin edebilirsiniz. bu yüzyılda kesinlikle artık bilinçsiz doğumun önüne geçilmeli!!!

didem yılmaz 12.05.2009 11:13:22
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.