Sağlık

Doğum kontrol hapı yerine aşı

Doğum kontrol hapı yerine aşı

Birçok kadın yan etkileri nedeniyle aşı konusunda çekimser...

Uzun süre boyunca etkili olan aşıların kullanıma sokulması ile doğum kontrol haplarının artık kullanımdan kalkması bekleniyor.

İngiltere'de doğum kontrolü konusunda doktorlara danışan her kadına artık doğum kontrol hapı yerine aşı önerilmesi gündemde.

Bir araştırmanın sonuçlarına göre kadınların yüzde 7.7'sinin haptan aşıya geçmesiyle İngiltere'de istenmeyen hamileliklerin sayısı yılda yaklaşık 70 bin azalacak.

2003 ve 2004 yılları arasında İngiltere'deki kadınların yüzde 25'i doğum kontrol hapı kullanırken, yüzde 23'ü prezervatif kullandı. Yüzde 8'i iğne ve diğer yönetmlerle korunurken geri kalan bölümün hiçbir önlem almadığı da belirlendi.

Hap yerine aşı kullanılması yönünde yapılan çağrılar da sağlık gruplarının cinsel yoldan geçen hastalıklar konusunda uyarılarda bulunmasına yol açtı.

Kullanıcı, aşı ile hapı almayı unutmak ya da prezervatifi yanlış kullanmak gibi bir endişe taşımayacak. Aşı kullananlar her 12 haftada bir ise yeni doz için doktora gitmek zorunda.

Ancak birçok kadın kilo almak, akne ve regl sorunları gibi yan etkileri nedeniyle aşı konusunda çekimser.

Kadınlar hamile kalmak istediklerinde, döllenme yeteneğinin normale dönebilmesi için bir yıla kadar çıkabilen bir süre beklemek zorunda da kalacaklar.

Kadın doğum uzmanları ise planlanmayan doğumların kamu sağlık sorunu haline geldiğini bu nedenle aşı gibi daha etkili yöntemlerin teşvik edilmesi gerektiğini savunuyor.

Metin Güneş - CNN TÜRK
Yayın tarihi: 30.10.2005
930
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.