Sağlık

Doğum kontrol hapı, kanser riskini artırmıyor

Doğum kontrol hapı, kanser riskini artırmıyor

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan kapsamlı bir araştırma, doğum kontrol hapının meme kanseri riskini yükseltmediğini ortaya çıkardı. New England Journal of Medicine adlı dergide yayınlanan araştırma sonucuna göre, doğum kontrol hapı kullanmaya erken yaşlarda başlayanlar ile 35 yaşından sonra kullananlar ve yakınlarında meme kanseri teşhis edilmiş olanlarda bile ilaç, kansere yakalanma ihtimalini artırmıyor.

Yaşları 35-64 arasında 4575 meme kanseri hastası ile meme kanseri bulunmayan 4682 denek üzerinde yapılan araştırmada, meme kanser deneklerin yüzde 77'sinin, meme kanseri olmayan deneklerin ise yüzde 79'unun doğum kontrol hapı kullandıkları belirlendi.

Araştırma sonucunda, hayatında hiç doğum kontrol hapı kullanmayanların da, doğum kontrol hapı kullananlar kadar meme kanserine yakalanma riski taşıdıkları gözlendi.

Daha önce yapılan araştırmalarda, 1945 yılında doğmuş Amerikalı kadınların yüzde 80'inin doğum kontrol hapı kullandığı, bazı kadınlarda doğum kontrol hapının meme kanseri riskini artırdığı saptanmıştı.

1996 yılında 54 araştırmayı analiz eden uzmanlar, doğum kontrol hapının 3'te 1 oranında meme kanseri riskini artırdığını, yakınlarında meme kanseri bulunanlarda ise bu riskin 3'e katlandığını bildirmişlerdi.

John Hopkins Üniversitesi uzmanları, yeni araştırma sonucunun, meme kanseri korkusuyla doğum kontrol hapı kullanmak istemeyen kadınlar için iyi haber olduğunu belirttiler.

Georgetown Üniversitesi uzmanlarından Dr. Claudine Isaacs ise yeni araştırmada, yakınlarında meme kanseri bulunan kadınlar ile ilgili detaylara girilmediğini, bu konunun dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Dr. Isaacs, yine de aile geçmişinde meme kanseri ve gen mutasyonu bulunanlarda doğum kontrol hapının meme kanseri riskini artırabileceğini göz önünde tutmak gerektiğini söyledi.

Yeni araştırmada, doğum kontrol hapı kullanan deneklerin hayat boyu gözlendiği, uzun dönemi kapsayan araştırmanın doğru sonuç verdiği düşünülüyor.
Yayın tarihi: 01.07.2002
858
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.