Sağlık

Diyabet testi gerekli mi?

Diyabet testi gerekli mi?

Diyabet olup olmadığınızı öğrenmek için mutlaka test yaptırmalısınız. Özellikle ailesinde diyabet hastalığı olanlar ihmal etmemeliler.

Kimler için gerekli?

Bazı kişilerde diyabet çocukluk dönemlerinde ortaya çıkabiliyor. Bunlar düzenli olarak insülin iğnesi yaptırmak, yediklerine dikkat etmek ve yaşam boyu hastalıklarını bu şekilde kontrol altında tutmak zorunda kalıyorlar.

Genç yaşta ortaya çıkan ve pankreasın yeterli insülini üretememesinden kaynaklanan diyabet, tip 1 diyabet olarak adlandırılıyor. Uzmanlar ailesinde diyabet hastalığı olan herkesin 35 yaşından sonra mutlaka kan şekeri seviyesini ölçtürmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Tip 1 diyabetin başlangıcından itibaren cilt altına insülin iğnesi yapılması gerekiyor. Tip 1 diyabet bağışıklık sisteminin, virüs enfeksiyonları, yabancı maddeler ve henüz bilinmeyen diğer faktörler tarafından bozulması sonucunda açığa çıkıyor. Tip 2 diyabet ise genellikle orta yaşın üstündeki kişilerde, fazla kilolar sonucu ya da kalıtımsal olarak ortaya çıkıyor. Bunların yanı sıra hamilelik, stres ve yüksek tansiyon da diyabete neden oluyor.

Neden önemli?

Diyabet hastalığının mutlaka diyet, egzersiz, ilaçlar ve insülin gibi yöntemlerden biriyle tedavi edilmesi gerekiyor. Asitli bir madde olan şeker, vücutta kan dolaşımıyla tüm organlara taşınıyor. Kan şekerinin devamlı olarak yüksek kalması ise gözler, böbrekler ve sinirlerde hasar bırakıp, damar sertliğine de neden olabiliyor.

Hangi uzmana başvurmalı?

Diyabet hastalığı, endokrinoloji ve iç hastalıkları uzmanlarını ilgilendiren bir konu. Ancak yüksek kolesterol de olduğu gibi diyabet tedavisinde ve kontrolünde de, beslenme ve diyet uzmanlarına önemli iş düşüyor.

Test nasıl yapılıyor?

Vücuttaki şeker seviyesi, basit bir kan testi ile tespit edilebiliyor. Bunun için damardan alınan kandaki şeker miktarı ölçülüyor. Bir gecelik açlık sonrası, sabah ölçtürdüğünüz kan şekeri değerinin, 126 mg./dl üzerinde çıkması, sizde şeker hastalığı olabileceği anlamına geliyor. Diyabet teşhisi konulması için kan şekerinin 2 kez yüksek çıkması gerekiyor.

Teşhisi anlamak

Tip 1 diyabetin nedeni henüz tıp dünyası tarafından aydınlığa kavuşturulamadı. Ancak bu konudaki ayrıntılı moleküler biyolojik araştırmalar hala devam ediyor. Toplumda tip 2 diyabete yüzde 90, tip 1'e ise yüzde 10 sıklıkta rastlanılıyor. Tip 2 diyabet sosyo ekonomik olarak ileri toplumlarda görüldüğü için bunun bir medeniyet hastalığı olduğu söyleniyor.
Yayın tarihi: 12.08.2006
937
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.