Sağlık

Dişçiye gitmeyi unutuyoruz

Dişçiye gitmeyi unutuyoruz

Gelişmiş ülkelerde diş hekimine gitme sıklığı yılda 5 kezken, Türkiye'de 0.7 oranında.

Türk Dişhekimleri Birliği'nden (TDB) "Toplum Ağız, Diş Sağlığı Haftası" ve Diş Hekimliği Günü" dolayısıyla yapılan açıklamada, ağız ve diş sağlığının, genel sağlığın, yaşamsal fonksiyonların ve yaşam kalitesinin önemli bir parçası olduğuna dikkat çekildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tespitlerine göre, diş ve diş eti rahatsızlıklarının, yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeniyle insanların karşılaştığı en büyük sağlık sorunlarından birisi olduğu vurgulanan açıklamada, bu rahatsızlıkların, 5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine, hamilelerde 8 kat daha fazla düşük ağırlıklı doğumlara, 39-69 yaş grubunda ise 7 kat daha fazla kalp hastalığına neden olduğu belirtildi.

Türkiye'de yeterli sayıda diş hekimi bulunmasına karşın vatandaşların ağız ve diş sağlığı hizmetlerine ulaşamadığı ifade edilen açıklamada, gelişmiş ülkelerde diş hekimine gitme sıklığının yılda 5 kez, Türkiye'de ise 0.7 olduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin sunumunda, kamuda ve özelde diş hekimlerinin coğrafik dağılımı konusunda "ciddi bir dengesizlik" bulunuyor.

Bir diş hekimine Konya'nın Taşkent ilçesinde 57 bin 487, Denizli'nin Çal ilçesinde 27 bin 74, Elazığ'ın Baskil ilçesinde 31 bin 720, Van'ın Özalp ilçesinde 65 bin 919, Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde 31 bin 901 kişi düşerken, bu sayı Isparta'da bin 212, İstanbul'da 2 bin 115, İzmir'de 2 bin 78, Kırklareli'nde 2 bin 651, Malatya'da 4 bin 536 ve Tunceli'de 3 bin 94 kişi olarak gerçekleşiyor.
Yayın tarihi: 22.11.2006
1760
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.