Sağlık

Dikkat! Aldatmak öldürüyor

Dikkat! Aldatmak öldürüyor

Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında hayatını kaybeden erkeklerin yarısından fazlası, eşini aldatırken öldü.

"Medical Tribune Deutschland" dergisinde yayımlanan habere göre, cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında ölen erkeklerin sadece dörttebiri eşinin kollarında hayata veda ediyor.

Frankfurt Üniversitesi'nde görevli adli tıp uzmanları, geçen 30 yıl içinde yapılan otopsi raporlarını incelediler. Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında öldüğü ortaya çıkan 60 vakayı daha ayrıntılı olarak inceleyen uzmanlar, incelenen kişilerin yüzde 93'ünün 59 yaşın üzerinde kalp krizinden ya da başka kalp hastalıklarından ölen erkekler olduğunu belirttiler.

Uzmanlar, bu erkeklerin birlikte olduğu kişilerin kendilerinden ortalama 20, eşlerinden de ortalama 13 yaş genç olduğunu ifade ettiler.

Cinsel ilişki sırasında hayatını kaybeden erkeklerin sadece yüzde 25'inin ölmeden önce herhangi bir kalp rahatsızlığından şikayet ettiği saptandı.

Nasıl bir eş?

Uzmanlar, zengin, kariyer sahibi ve asil değil, uyumlu yaşanabilecek eş tercih edilmesini öneriyor.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.Hasan Herken, eş seçiminin, kişinin tüm yaşamını etkileyen çok önemli bir tercih olduğunu, bu tercihin doğru yapılmasının, eşlerin mutluluğu açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Eş seçiminin günümüzde genellikle eşlerarası uyumdan çok, zenginlik, kariyer ve asalet kavramları dikkate alınarak yapıldığını savunan Herken, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aile kurmak, şirket kurmak değildir. Evlilik müessesesi, yüzde 50'şer hisseyle kurulan bir şirket gibi algılanmamalı. Evlilik, eşlerin birbirlerine duygularını ve kendilerini verdikleri bir ortaklıktır. Şirketler kar amacıyla kurulur, zarar edince kapatılır. Evlilik ise iş hayatınızla birlikte özel hayatınızı da kapsayan, kar kaygısı yaşanmaksızın kurulan bir ortaklıktır."

Zenginlik, kariyer ve asalet kavramlarını ön planda düşünerek evlilik yapan çok sayıda çiftin, yaşadıkları geçimsizlik nedeniyle kendilerine başvurup yardım istediklerini belirten Herken, bu çiftlerin büyük çoğunluğunun, mutlu olmamalarına karşın evliliklerini sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.
Yayın tarihi: 03.03.2004
530
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.