Sağlık

Depresyonu canlı renklerle yenin

Depresyonu canlı renklerle yenin

Zaten ruhunuz kararıyorsa bir de siyah, gri renkler giymeyin. Ayrıca 'batsın bu dünya' demeyin, soft müzikler dinleyin. Bir de hobi edinirseniz işlem tamam!

Neler yapmalı?

Havaların grileşmesiyle kendini gösteren "kış depresyonu"nu yenmek elinizde. Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Spor ve Kültür Daire Başkanlığı uzmanı psikolog Elif Yazar, kış depresyonunun hayattan zevk almama, keder, hüzün, sıkıntı, hobilere isteksiz yaklaşma, ilişkilerde azalma, aşırı uyku ya da uykusuzluk, kiloda değişiklik ve öz bakımda gerilemeyle kendini gösterdiğini belirtiyor. Yazar, buna karşılık şu önerileri getiriyor:

3 haftadan uzun olursa

"Kahverengi, gri ve siyah renk ciddiyeti, resmiyeti ve uzaklığı yansıtır. Hava da kapalı ve yağmurlu olunca birey depresif duygulara kapılır. Kışın bu renklerden uzak durmak gerekir. Kış depresyonunu yenmenin bir yolu da hobilere ağırlık vermekten geçer. Özellikle soft ve dinlendirici müzik dinlenmeli, arabeskten uzak durulmalı. Kış depresyonu üç haftadan fazla sürerse, bir uzmandan yardım alınmalı."
Yayın tarihi: 18.11.2002
694
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.