Sağlık

Depresyona teslim olmayın

Depresyona teslim olmayın

Depresyona girme olasılığı mevsim dönümlerinde artış gösteriyor.

Havalar soğuyor, güneş her geçen gün daha az ısıtıyor. Yağmurlarla birlikte içimizde garip bir sıkıntı kök salmaya başlıyor. Yorgun, halsiz, isteksiz olabiliyoruz. Peki bütün bu olumsuz duygular depresyona girdiğimizi mi gösteriyor? Kadıköy Şifa Hastanesi'nden Psikiyatrist Doktor İsmet Bora'ya göre "Hayır".

Yedi belirti
Depresyonun yedi belirtisi olduğunu ifade eden Bora, ilkinin iki hafta boyunca hiçbir şeyden zevk alamamak ve isteksizlik; ikincisinin ise iki hafta boyunca ruhsal çökkünlük olduğunu belirtiyor. Depresyona girdiğimizi gösteren diğer belirtilerin uyku bozuklukları, konsantrasyon bozuklukları, suçluluk duygusu, iştah değişiklikleri, fiziksel aktivite değişiklikleri (aşırı durgunluk veya gerginlik) olarak sıralayan Bora, sonbahar ve kış aylarında başlayıp ilkbaharda düzelen duygusal rahatsızlıkları "mevsimsel depresyon" olarak tanımlıyor. Ancak en azından iki yıl boyunca aynı dönemlerde ortaya çıkması gerektiğini belirtiyor. Bora, "Mevsimsel depresyon özellikle gençlerde görülüyor ve iklime bağlı olarak değişiklik gösteriyor" diyor ve kadınların yüzde 60 - 90'ının mevsimsel depresyona girdiğine dikkat çekiyor.
Dr. İsmet Bora, mevsimsel depresyonun belirtilerini şöyle sıralıyor: Halsizlik, aşırı uyku ihtiyacı (günde en az 10 saat) veya normal uykudan iki saat fazla uyuma, karbonhidrat ihtiyacı, iki hafta boyunca isteksizlik, ilgi kaybı ve ruhsal çökkünlük.
Dr. İsmet Bora, mevsimsel depresyonda olan kişiler yapılacak en iyi yardımın tedavi olmaya teşvik etmek olduğunu belirtiyor
Yayın tarihi: 15.10.2001
649
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.