Sağlık

Depresyon Parkinson'un ilk işareti olabilir

Depresyon Parkinson'un ilk işareti olabilir

Depresyonda olanların, sağlıklı kişilere göre üç kat Parkinson riski altında oldukları saptandı. ABD`de yayımlanan Neurology dergisinde yer alan araştırma raporunda, depresyonun Parkinson hastalığının ilk işareti olabileceği belirtildi.

Hollanda`nın Maastricht Üniversitesi bilim adamları, Parkinson hastalığı belirlenen bazı hastaların, daha önce belirli zamanlarda depresyon geçirdiklerinin saptandığını açıkladı.

İlk kez depresyon ile Parkinson hastalığının ilişkisini ortaya koyan böyle bir araştırmanın yapıldığı bildirildi.

Araştırma, son 15 yılda depresyon geçiren ve geçirmeyen kişiler üzerinde yapıldı. Araştırma sırasında depresyon geçirenlerin Parkinson`a daha fazla yakalandıkları belirlendi.

Bilim adamları, bazı depresyon hastalarında neden Parkinson hastalığının meydana geldiğini yorumlarken, Parkinson hastalarının beyinlerinde, sinirler arasındaki iletişimi sağlayan seratonin maddesinin daha düşük bulunduğunu, düşük miktardaki seratoninin depresyonda anahtar rol oynadığını belirttiler.

Seratoninin ayrıca beyinde, sinirler arasındaki iletişimi sağlayandopamine maddesinin kontrolünde de rol oynadığı, düşük seratonin oranının beyindeki dopamin maddesinin ayarlanmasında olumsuz etken olduğu belirlendi.

Diğer araştırmalarda, depresyon geçirenlerde kanser, bunaklık ve koroner kalp rahatsızlıkları ve inme riskinin yükselebildiği belirlenmişti.
Yayın tarihi: 30.05.2002
525
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.