Sağlık

Depresyon genlerde!

Depresyon genlerde!

Depresyon geçirme olasılığınızı öğrenmek istiyorsanız hemen ailenize bakın. Genlerinizde böyle bir vaka varsa riskiniz artıyor.

En sık görülen psikiyatrik hastalık olan depresyonda aile öyküsü etkili. Yapılan araştırmalara göre anne - babalarında, büyük anne ve büyük babalarında depresyon görülen kişilerde de yüzde 60 oranında depresyona yatkınlık görülüyor.

Yine aynı araştırmada ailesinde iki nesilde de depresyon hikayesi olan kişilerde diğerlerine oranla 2 kat daha fazla risk bulunuyor.

Kadınlar risk altında

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nuri Doğan Atalay, insanın ruh sağlığının iyi durumda olması için mesleki ilişkilerinden, sosyal hayatından, ailevi ilişkilerine kadar her konuda mutlu ve huzurlu olması gerektiğini belirtti. Atalay, günümüzde özellikle orta yaş grubu kadınlarda depresyonun daha sık görüldüğünü belirterek, "Depresyondaki kişi sosyal ilişkilere girmek istemez, kendisini mutsuz hisseder, üretkenliği, yaşamdan zevk alma isteği azalır" dedi.

İntihar girişimi

İntihar girişimi, en çok depresif hastalarda görülür. Oysa depresyon kolaylıkla düzeltilebilen bir rahatsızlıktır, kişi kesinlikle iyileşir. Bazı depresyonlar kendiliğinden geçer, bazıları tekrarlayabilir. Bu yüzden iyileşme sürecinden sonra hastalığın tekrarlamasını önlemek için tedaviye asgari 6 ay devam edilmesinde fayda vardır. Depresyona giren kişiye ve yakın çevresine, rahatsızlığı ve tedavisi hakkında bilgi verilmelidir.

Mevsimlerin etkisi var

Sonbahar ve kış aylarında depresyon artıyor. Yorgunluk, halsizlik ile başlayan şikayetler zamanla depresyona kadar varabiliyor. Hafif sporlar, hobiler ise depresyonun etkilerini azaltmada etkili. Bu tür rahatsızlıkların kronikleşmesi beklenen bir durum değil. Ancak depresyon önemsenmezse ilerleyebilir ve tedavisi güçleşebilir. Bu nedenle gerekli görüldüğü durumlarda bir uzmandan yardım istenmesi çok önemli.
Yayın tarihi: 15.09.2006
693
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.