Sağlık

Demir eksikliği

Demir eksikliği

Erişkinlerde kansızlık halk arasında bilinenin aksine vücutta kan miktarının azlığı anlamına gelmemektedir.

Kendinizi sürekli halsiz mi hissediyorsunuz? Çabuk mu yoruluyorsunuz? Cildiniz soluk mu? Hemen korkuya kapılmayın; çünkü şikayetlerinizin nedeni kansızlık olabilir. Yani tedavisi kolay ama ciddiye alınmazsa sonuçları başınızı ağırtabilecek bir hastalık.

Erişkinlerde kansızlık halk arasında bilinenin aksine vücutta kan miktarının azlığı anlamına gelmemektedir. Vücutta yeterli miktarda kan oluyor; ama kansızlık yani tıp dilindeki adıyla anemi kanın içerisindeki oksijeni taşımakla görevli olan alyuvarların sayıca azlaması anlamına gelmektedir. Peki bunun sebebi nedir?Kansızlığın birkaç tane sebebi vardır.Uzmanlar bu sebepleri şöyle açıklamaktadır: "Alyuvarların vücut tarafından yapımı az olabilir. Ya da vücut alyuvarları yapmasına karşın bir sebeple kaybediyor veya vücudun içinde yapılan alyuvarlar parçalanmaktadır." Bu durum kan kaybı, kronik hastalıklar ya da kemik iliği yetersizliği gibi pek çok ciddi nedene bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, vücuttaki bazı maddelerin eksikliğine bağlı olarak da görülebilmektedir. Bu ikinci gruptaki kansızlığın tedavisi hiç zor değildir. Sadece beslenmenize dikkat etmek, doktorun önerdiği ilaçları almakla bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Kolay yoruluyorsanız...

Genellikle çok ciddi belirtiler görülmemektedir. Ancak zaman içinde kan tablosunun bozulmasına bağlı olarak çeşitli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kansızlık sorunu yaşayan hastalarda halsizlik, sürekli yorgunluk hissi, kolay yorulma gibi şikayetler görülmektedir. Bazı hastalarda çarpıntı, baş dönmesi, fenalık hissi, kulaklarda çınlama, iştahsızlık, bulantı, sinirlilik gibi ykınmalara da rastlanmaktadır.

Sık doğum riskli

Her ne kadar kansızlığın tek nedeni olmasa da en önemli sebebi demir eksikliğidir. Türkiye'de pek çok kişide bu eksikliğe bağlı anemi sorunu vardır. Ama kadınlarda çok daha büyük bir oranda kansızlık problemi görülmektedir. Neden mi? Öncelikle kadınların adet kanamaları sebebiyle her ay belli bir miktarda kan kaybetmesi bu prublemi oluşturmaktadır. Kaybedilen kanı vücut yerine koymaz ise zaman içerisinde kansızlık meydana gelmektedir. Uzmanlar, aşırı kanama, adetin uzun sürmesi, birden fazla doğum gibi durumlarda kadınların kendilerine daha çok dikkat etmesi gerektiğini belirtmaktedirler. Bu tip durumlarda demir depolarının azalması sonucu kansızlık ortaya çıkmaktadır. Özellikle aşırı adet kanamanız söz konusu ise kontrol amacıyla bir uzmana başvurmanız son derece yararlıdır.

60'lı yaşlardakiler dikkat

Genç yaşta bir kişi bu yakınmalarla doktora başvurduğu zaman kansızlığın nedeni olarak akla demir eksikliği gelmektedir. Ama ileri yaşlarda durum değişmektedir. 40'lı yaşlardan sonra kadın olsun, erkek olsun kansızlık her zaman doktor tarafından daha ciddiye alınmaktadır. Sonuçta yaş kansızlığın sebepleri açısından yol gösterici bir unsurdur.

"Demir"li beslenin

Her şeyden önce kansızlığın nedenine bağlı olarak tedavi yapılmaktadır. Diyelim ki demir eksikliğine bağlı bir kansızlık durumu söz konusu ise öncelikle o eksikliğe bağlı olarak vücudun ihtiyacı olan maddeyi yerine koymak gerekmektedir. Tek başına beslenme alışkanlığının değişmesi yeterli gelmemektedir. Demir yönünden zengin gıdaların alınması var olan açığı gidermeye yetmemektedir. Uzmanlar, kansızlık ve beslenme arasındaki ilişki konusunda şöyle demektedirler: "Beslenme konusunda elbette bazı gıdaların demir içeriği daha fazladır. Ispanak, dalak gibi yiyeceklerin içerdiği demir ancak gündelik ihtiyacı karşılamaya yetmektedir. Ama bir açık oluşmuşsa bu açığı kapatmak çok zordur. Sırf gıda ile açık kapatılmaz ama sağlıklı bir insan beslenmesine dikkat ederek kansılığa karşı önlem alabilir." İşte bu sebeplerden ötürü kansızlık tedavisinde öncelikle demir açığını kapatan preparatlar verilmektedir. Ancak kansızlık bir hastalığa bağlı ise altta yatan hastalığı tedavi etme yönüne gidilmektedir.

Talasemi mi kansızlık mı?

Türkiye'de Akdeniz anemisi (talasemi) denilen genetik bir hastalık çok fazla görülmektedir. Bu hastalık aynı demir eksikliğine bağlı kansızlık belirtileri vermektedir. Oysa talasemi tablosu demir eksikliğine benzemesine karşın gerçekte vücudun doğuştan gelen bir sebeple kan üretiminde kanı az ve kusurlu üretmesi halidir. Bu iki hastalık arasındaki ayrım ancak bir hekim tarafından anlaşılmaktadır. Söz konusu belirtiler ortaya çıkıyor ise, bir uzmana başvurmak büyük önem taşımaktadır.

Op.Dr. Özgür Leylek
www.bebekkokusu.com
Yayın tarihi: 10.10.2005
996
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.