Sağlık

Daha zeki insan soyu

Daha zeki insan soyu

Yapılan araştırmalar ileride daha zeki nesillerin gelebileceğini ortaya koyuyor.

Yapılan araştırmalara göre insan beyni gelişimini henüz tamamlamadı. Chicago Üniversitesi'ndeki çalışmalarda beynin boyutu ve gelişimiyle ilgili iki genin hálá evrimine devam ettiği, ilerde daha zeki nesiller gelebileceği bildirildi.

Science Dergisi'ndeki yazıya göre Chicago Üniversitesi'nden Dr. Bruce Lahn ve ekibi, beyindeki iki genin mutasyonlarının (gelişmelerinin) yeryüzündeki bazı bölgelerde hızla arttığını söyledi. Dr. Lahn, bu artışın normal olduğunu, ama bunun Avrupa'da yüzde 70'lerden fazla olmasının ise sadece şansla açıklanamayacağını söyledi. Bu değişimin hızı karşısında çok şaşırdığını söyleyen Dr. Lahn, doğa kanunlarının bu genlerin yeni formunu desteklediğine inandığını ve insanın daha zekileştiğini destekleyen mantıklı hipotezlerin olduğunu sözlerine ekledi.

Bazılarında yavaş

İnsanlık için umut verici olsa da bu keşfin 'çapraşık' toplumsal bir yanı var. Araştırmacılar, beyindeki mutasyonun bazı etnik gruplarda daha yaygın olduğuna dikkat çektiler. Dünya çapında 1184 DNA örneğinin test edilmesi sonucu, bu mutasyonun Afrika'nın batı ve Güney Sahra bölgesinde ise yüzde 10 daha az olduğu görüldü.

Dr. Lahn, bu araştırmanın bazı gruplar için yapılan önyargıları haklı çıkarmakta kullanılmasından endişe ettiğini sözlerine ekledi. Dr. Lahn, araştırmanın daha çok başında olduklarını ve genlerin beyin mutasyonundaki rolünün henüz yeteri kadar anlaşılamadığınının da altını çizdi.
Yayın tarihi: 13.09.2005
687
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.