Sağlık

D vitamini kansere karşı koruyor

D vitamini kansere karşı koruyor

Günlük D vitamini alımını tam yapan kişilerde meme kanseri riski %50 düşüyor.

ABD'de yapılan iki ayrı araştırmada, D vitamininin meme kanseri riskini yüzde 50, kalınbağırsak (kolorektal) kanserini de yüzde 66 azalttığı belirlendi.

San Diego'daki Kaliforniya Üniversitesi Moores Kanser Araştırma Merkezi'nde değişik dozlarda D vitamini verilen 1750 denekle yapılan ilk araştırmada, kanında en yüksek oranda (mililitre başına 52 nanogram) D vitamini bulunanların en düşük meme kanseri riskine sahip olduğu tespit edildi.

Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology'de yayımlanan araştırmayı yapanlardan Dr. Cedric Garland, "Günde 2 bin uluslararası ünite (mililitrede 46 nanogram) D vitamini alanlarda ve günde 10-15 dakika güneşte kalanlarda meme kanseri riskinin yüzde 50 azalması sağlanabilir" diye konuştu.

1448 denek üzerinde yapılan ve American Journal of Preventive Medicine dergisinde yayımlanan bir başka araştırmada da D vitamininin kolorektal kanser riski üzerindeki etkileri gözlendi.
Yayın tarihi: 12.02.2007
735
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.