Sağlık

Çok eşlilik psikolojiyi bozuyor

Çok eşlilik psikolojiyi bozuyor

Dicle Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, "kuma" olgusunun kadınların ruh sağlığını bozduğu ve kadınların pek çok psikolojik sorun yaşandıkları belirlendi.

Çok eşli erkeklerin, eşleri arasında kız kardeş ilişkisinin olmasını istediğine dikkat çeken uzmanlar, çok eşliliğin nedenleri arasında kente göç eden erkeğin şehirli kadınla birlikte olma isteğinin de bulunduğunu söylüyor.

Dicle Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı'nca, Güneydoğu'da yaygın olan çok eşlilik konusunda bir araştırma yapıldı. Uzmanlar, "kuma" olgusunun kadınların ruh sağlığını bozduğunu ve kadınların pek çok psikolojik sorun yaşandıklarını bildirdi.

Araştırmaya katılan öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Elmacı, "kuma" olan kadınların psikolojilerini ve birbirleriyle ilişkilerini saptamak amacıyla Diyarbakır, Mardin ve Urfa'da, 44 kadın üzerinde araştırma yaptıklarını bildirdi. Araştırmada, ilk eş olan kadınların yüzde 68'inin depresyon geçirdiğini tespit ettiklerini belirten Prof. Dr. Elmacı, ikinci eşlerde bu oranın yüzde 31'e düştüğünü kaydetti.

Prof. Dr. Elmacı, ilk eşlerin yüzde 77'sinin saldırganlık özellikleri taşıdıkları, son eşlerde ise bu oranın yüzde 40 olduğunu belirlediklerini bildirerek, sözlerini sürdürdü. Kumaların birçok olumsuz kişilik özelliği gösterdiklerine değinen uzman, ilk eşlerin daha depresif, mutsuz, sıkıntılı, saldırgan ve içe dönük kişilik özelliği gösterdiğini, son eşlerin ise daha az depresif ve etkin olduklarını ifade etti. Her ilk iki eşte korku ve kaygı düzeyi yüksek bulundu. Bu duruma neden olarak, çok kadınla evliliğin kadınlar tarafından, 'güvensiz bir evlilik' olarak değerlendirilmesi gösterildi.

Çok eşli evliliğin nedenleri
Çok eşli evlilikler en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görülüyor. Çok eşli evlilik yapılmasının nedenleri arasında köyden kente göç eden erkeğin, şehirli kadınla birlikte olma isteğinin de bulunduğunu belirten Prof. Dr Elmacı, çok eşli evliliğin nedenlerini şöyle sıralıyor: "Çok çocuğa ve çok erkek çocuğa duyulan ihtiyaç, kısırlık sorunu, kardeşin ölümüyle kimsesiz kalan yenge ve çocukları korumayı amaçlama, aşiretlerarası ilişkiyi güçlendirmek veya düşmanlıkların yumuşatılmasını sağlamak, güçlü bir aşirete üye olma isteği, erkeklerin ve kızların erken evlendirilmesi ve dinsel kuralların elverişliğidir."

Prof. Dr. Elmacı, ilk eşlerin, kendilerine olan ilginin azlığı ve cinsel doyumsuzluklar nedeniyle kocalarının yeniden evlendiğine inandıklarını kaydederek, bu kadınlarda, 'beni beğenmediği için üstüme kuma getirdi' düşüncesinin yaygın olduğunu ifade ediyor.

Kuma değil, kızkardeş
Çok eşli erkeklerin, eşlerinden "kız kardeş ilişkisi" beklediğini de belirten Prof. Dr. Elmacı, kumaların her zaman birbirlerini kıskandıklarını söyledi.

Kocanın kadınları arasındaki kıskançlığı onların doğal yapılarının bir sonucu olarak algıladıklarını ifade eden Prof. Dr. Elmacı, kadınlar arasında sürekli çatışma yaşandığını ve kumaların, eşlerini kendilerine daha çok bağlamanın yollarını aradıklarını belirtti. "Kumalar
birbirlerine erkeklerinin kendilerini de sevdiğini göstermek isterler. Bunun en güzel kanıtı hamile kalmaktır." diyen Elmacı, sıkça doğum yapılmasının nedeninin, eşlerini kendilerine bağlamak olduğunu vurguladı.
Yayın tarihi: 12.09.2001
4003
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.