Sağlık

Çocuklarınızla arkadaş olun

Çocuklarınızla arkadaş olun

Çocukların çekingen ve çevresiyle iletişim kurmakta zorlanan bireyler olarak yetişmemesi için, anne babaların onlara arkadaş gibi yaklaşmaları gerekiyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Battal, insanların kişilik yapılarını oluşturan faktörlerden en önemlilerinden birinin kalıtımsal etkenler olduğunu belirterek, "Kişiliğin oluşumunda kalıtımın çok önemli etkisi vardır.Aynı anne babadan meydana gelmiş, ancak farklı özelliklere sahip çocuklara aynı şekilde davranırsak, doğru yapmış olmayız. Çocuklarla olan iletişimlerde ve çocuk yetiştirirken, onların kişilik özelliklerini mutlaka dikkate almamız ve buna göre eğitim vermemiz gereklidir" diye konuştu.

Onlarla aynı seviyede olun

Çekingen ve çevresiyle iletişim kurmakta zorlanan çocukların anne-babalarının, bu sorunu çözmek için onlara bir arkadaş gibi yaklaşmaları gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Battal, şöyle devam etti: "Çocuk, çevresindeki kişilerle iletişim kurmakta zorlanıyorsa, başkalarıyla konuşurken kulakları kızarıyor, elleri terliyor, titriyorve sesi karıncalaşıyorsa, yapılması gereken husus, onunla yatay iletişime geçmektir. Yani onlara bir arkadaş ve dost gibi yaklaşmalıyız. Anne-baba olarak ahkam kesip, öğütler verirsek, çocuk rahat iletişime geçemez. Oysa çocukla arkadaş olarak, onunla dost, sırdaş ve aynı seviyedeki bir kişi gibi iletişime geçersek sorunu halledebiliriz." Bu gibi durumlarda, çocukla empati kurarak, onun duygu ve düşüncelerini anlamak gerektiğini de ifade eden Prof. Dr. Battal, "Bu sorunu aşmak için, kendimiz çok konuşarak değil, onu konuşturarak iletişime geçmeliyiz. O zaman çocuğun içindeki bu sıkıntıyı ve tedirginliği günden güne attığını görebiliriz. Kısaca onlarla iletişime geçerken 10 kez dinlemeli, 1 kez konuşmalıyız" dedi.
Yayın tarihi: 27.12.2003
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.