Sağlık

Cinselliğiniz bitmesin

Cinselliğiniz bitmesin

Yaşın ilerlemesiyle, damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları özellikle erkeklerin cinsel yaşamında kabus haline geliyor.

Phoenix Yayınevi tarafından Türkçe yayınlanan '40'ından Sonra Sağlıklı Cinsellik' kitabının yazarı Malvin Williamson, bu hastalıkların cinsel ilişkiyi etkileyebileceğini ancak en büyük etkinin 'korku'dan kaynaklandığını söylüyor. Yapılması gereken vücudunuza güveninizi sürdürmek ve yeni seks stratejileri oluşturmak.

Seks sırasında ölüm korkusunu yenin

Kitapta yer alan bilgilere göre kanda biriken kolesterol ereksiyon yetisini tehdit ediyor. Her iki cinste de cinsel organların kanla dolarak şişmesini engelliyor. Bunlar tedaviyle aşılabilse de seks yaparak kalbe zarar verme ve ölüm riski alma kaygısı cinsel hayatı tehlikeye sokuyor. Oysa seks sırasında kalp krizi ve ölüme çok da fazla rastlanmıyor. Ancak ciddi kalp yetmezliği nöbetleri, kalp krizi, by-pass ameliyatı ve kalbe katater takılmasından sonra belirli sürelerde seksten uzak durmak gerekiyor. Bu süre sekiz haftaya kadar uzayabiliyor. Bir sonraki adım, kendi başınıza orgazm olmak.

Mastürbasyon yaparken ya da eşinizle birlikteyken tahrik oldukça kalbinizin çarptığını hissedebilirsiniz. Ağrı hissetmediğiniz ya da halsiz düşmediğiniz sürece endişeye gerek yok. Kalbiniz düzensiz atıyorsa, bir iki kez öksürmek işinize yarar. Krizin belirtileri arasında, göğüste, çene ya da sol kolda ağrı, göğüs üzerinde ağırlık hissi, mide bulantısı, kusma, ter basması ve bayılma olduğunu unutmayın.

Kalp krizi geçirenler ya da kalp yetmezliği olanların cinsel hayatını, en çok seks sırasında ölüm korkusu etkiliyor. Oysa by-pass ameliyatı sonrasında tamamen iyileşince, cinsellik sizin için ameliyat öncesi dönemden daha zevkli bile olabilir. Ameliyat sonrasında kalp rehabilitasyon programı egzersizleri gücünüzü artırdıkça, cinsel hayatınız da canlanacaktır. Kalbinize oksijen akışının artırılmış olması sayesinde daha fazla cinsel teknik deneyebilirsiniz. Kalp krizinden ve by-pass'tan sonra cinsellikle ilgili doktorunuzun önereceği dereceli ilerleme rejimini izlemeye dikkat edin.

Prostat sonrası ilk orgazm

Prostat bezi büyüyen erkekler için cerrahi müdahale dışında yöntemler olsa da maalesef bu yöntemler her hastaya uygulanamıyor. Prostat büyümesi ve prostat kanserinde uygulanan ameliyatlar sonrasında güçlenme üç dört ayı buluyor. Hatta bazen bu süre daha da uzuyor.

Ancak ameliyat sonrası cinselliğinizi en çok psikolojik yapı etkiliyor. Bazı erkekler hiç ereksiyon olamayacaklarını düşünerek, günlerini kendilerine zehir ediyorlar. Marvel Williamson'ın tavsiyesi ameliyat sonrası ilk orgazmını yalnız başına yaşamak. Çünkü ilk orgazm, güven tazeleyici bir kilometre taşı.

Ameliyattan sonra, hiç meni gelmez ya da çok az gelir. Zaten doktorunuz bunları size anlatacaktır. Unutmayın ki prostat üreme için önemli olsa da ereksiyon işlevinde değişikliğe yol açmaz. Diyelim ki ameliyatta yaşanan bir aksilik nedeniyle cinsellikle ilgili sinirleriniz tahrip oldu ve ereksiyon olmuyorsunuz. Bu da cinselliğinizi bitirmez. Eşinizle birlikte bu yeni duruma ilişkin yeni seks stratejileri geliştirmeniz hiç de zor değil.

Yüksek tansiyonun yalancı etkisi

Cinsel tahrik sırasında kan basıncı yükselse de unutmamalı ki egzersiz, yoğun trafikte otomobil kullanma, tartışma, üzülme ya da daha rutin faaliyetler sırasında da kan basıncı yükseliyor. Kadınlar yükselen kan basıncı nedeniyle baş ağrısı çekebilirler ama bu da biraz dikkat dağıtmadan başka bir etki yaratmaz. Başın yukarıda olduğu pozisyonlar ile cinsel faaliyet öncesi ağrı kesici kullanmak sorunları yok edebiliyor.

Hipertansiyona bağlı cinsel sorunların çoğu, tedavi için kullanılan ilaçlardan kaynaklanıyor. İlaçların seks performansını düşürmesinin en büyük nedenlerinden biri ise bu olasılığı bilmenizin yarattığı 'yalancı etki'. Bu nedenle doktorlar, hastalara, ilaçların seksi negatif yönde etkileyebileceğini söyleyip söylememek konusunda kararsızlar.

İlaçların etkisi

İdrar söktürücüler Bazı idrar söktürücüler, cinsel arzuyu ve performansı etkileyebilecek halsizlik ve kas kramplarına yol açan potasyum kaybına sebep olabiliyor.

ACE önleyiciler Cinsellik üzerinde idrar söktürücülerden daha az etkili. Arada bir penisi besleyen damarlarda basınç azaldığı için ereksiyon zorluğuna neden olabiliyorlar.

Alfa blokerler Ereksiyon işlevini azaltabilir, fiziksel zorlamalar sırasında zaman zaman çarpıntı, hızlı kalp atışları ya da düzensiz kalp atışları yaşanabilir.

Beta blokerler Adrenalin bezlerini denetleyerek salgılamayı azaltıyorlar. En sık görülen yan etkisi, halsizlik ve enerji kaybı.

Kalsiyum kanalı blokerleri Bazı hastalar, tahrik olduklarında kalplerinin daha hızlı çarptığını ya da yüzlerinde ateş ya da kızarma hissi duyduklarını fark eder. Bunlar sorunlara işaret değildir ve seksi bırakmak için mazeret olmaz.

Nitratlar Baş ağrısı ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere vücudun tümünü etkileyen bu ilaçlar, genelde cinsellik üzerinde etkili değil. Ancak, bu ilaçları kullanan erkeklerin kesinlikle Viagra kullanmaması gerekiyor.
Yayın tarihi: 28.10.2005
777
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.