Sağlık

Cinsel travmalar

Cinsel travmalar

'Yabancıya dokunma, yabancıdan uzak dur' gibi mitler çocuğu korumaya yetmiyor; çoğunlukla taciz yakın çevreden, babadan, kardeşten ya da akrabadan geliyor.

Cinsel travmalar nedir?

İstenmeyen bütün cinsel yakınlık ve cinsel mesajların verilmesi ya da cinsel yaklaşımlarda bulunulmasına cinsel travma diyoruz. Çocukluk ve erişkinlik çağlarında olabiliyor.

Örf ve âdetine bağlı toplumlarda nasıl cereyan ediyor?

Cinsel travmayla mücadeleye özellikle bizimki gibi toplumlarda ağırlık vermek gerektiğini düşünüyorum. Geleneksel toplumlarda cinsellikte sınırlamalar var. Evlilik öncesi birliktelik kınanıyor, sokaktaki kadının tecavüze uğrayabileceğine dair kanılar var. En çok babanın cinsel istismarı var, sonra birinci dereceden yakın akrabaların.

Türkiye'de de cinsel istismar yaygın mı? Kılıf giydirilerek rasyonalleştiriliyor mu?

Dünyada kız çocukları ile ilgili istismarın yüzde 10 civarında olduğu bildiriliyor. Türkiye'yi bilmiyoruz ama hiç de azımsanmayacak kadar cinsel istismarın çocuklara uygulandığını görüyoruz. Bize gelenlerin toplumun temsilcisi olduğunu söyleyemeyiz, ama herhangi bir sınıfın muaf olduğunu da söyleyemeyiz.

Aile içi cinsel istismarı gerçekleştiren kişileri motivasyonları açısından değerlendirir misiniz?

Aile içi istismarlarda önemli olan kan bağı değil çocuğa bakmakla yükümlü olan kişinin kendi cinsel doyumu için çocukla cinsel yakınlığa girmesidir. Esas olan diğer kişinin güçlü olması. Çocuğu kontrol edebiliyor ve yakınlık, yalnız kalma gibi özellikleri koruyan kişi olma özelliğini taşıyor olması. Baba da olabiliyor, enişte de, doktor da... Cinsel istismar evde olduğu zaman uzun sürüyor. Ev içi cinsel istismara gelelim. Kızlık zarının varlığı çok önemli bir özellik kabul ediliyor. Cinsel istismar duyulduğu zaman hemen muayeneye gidiliyor. Çocuk bu durumu sonradan travmatik yaşayabilir. Fakat cinsel istismarcılar genellikle kızlık zarını muhafaza yoluna gidiyorlar. Bu durumda cinsel istismar yapılmamış anlamına geliyor ve istismar devam ediyor. Mesele örtbas ediliyor. Cinsel istismar daima büyük bir ruhsal hastalığa yol açacak anlamına gelmiyor, ama ciddi bir tramvatik etken. İleriki yaşlarda sorun oluşturabiliyor. Evlilik içinde eşe cinsel şiddet uygulanması hiç de az olan bir durum değil, fiziki şiddet uygulamayan eşlerde bile eş tecavüzü çok fazla olabiliyor. Sokaktaki tecavüzde de olduğu gibi güç kullanma, şiddetin keyfinin yaşanması gibi bir durum var.

Kadınların cinsel istismarı uyguladığı durumlar oluyor mu?

Cinsel istismarın cinsiyeti var. Yüzde 90-95'in üzerinde erkeklerden kadınlara, kuvvetlilerden zayıflara oluyor. Bu oran genel olarak küçük, korunmasız erkek çocukların istismarını dışarıda bırakıyor. Kadınlar arasında da cinsel istismarı çocuklara uygulayanlar oluyor. Ama oran çok daha düşük. Bu biraz kadının beden yapısıyla da bağlantılı. Erkekteki gibi bir eyleme girmesi mümkün değil tabii.

Namus cinayetleri cinsel istismar olarak değerlendirilebilir mi?

Bir kadın çevresi uygun görmediği halde kendi gönlünün beğendiği biriyle yakınlık kurmuştur, bunun için cezalandırılıyordur. Ayrıca bir kadın veya bir çocuk yakın çevresinden birinin cinsel istismarına uğramıştır. Bunu yapan aileden yakın biridir. Bu olayı kapatabilmek istismar edenin değil yine kadının cezalandırılması söz konusu oluyor. Bir toplumda cinsellik gizliyse, cinsel travmalar da çok daha gizlidir.

Cinsel istismarda artış mı var?

Kapalı toplumlarda gizleniyor. Son iki yılda yalnızca haberdarlık arttı aslında. Namus cinayetlerinin sayısında bir artış yok. Sansür azaldı.

Prof. Dr. Şahika Yüksel
Yayın tarihi: 25.09.2005
956
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.