Sağlık

Cinsel terapinin amacı nedir?

Cinsel terapinin amacı nedir?

Cinsel sorunlardan kurtulmanın yolu nedir? Sorun yaşandığında ilk önce kime başvurulmalıdır?

Ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her on kadından sekizi, her on erkekten yedisi, hayatının belli bir döneminde cinsel sorun yaşıyor. Mevcut sorunlar hayatı çekilmez bir hale getiriyor ve çiftin ilişkisini monotonlaştırıyor. Ve ilişkisinde sorun yaşayan birçok kişi veya çift bu durumda ne yapacaklarını veya nereye başvuracaklarını bilemiyorlar. Peki, cinsel sorunlardan kurtulmanın yolu nedir? Sorun yaşandığında ilk önce kime başvurulmalıdır? Cinsel terapide nasıl bir süreç yaşanır? Cinsel terapinin amaçları nelerdir?

Bu soruların yanıtı Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) cinsel terapistlerinden geldi. “Cinsel sorunda ilk önce cinsel terapiste başvurulmalıdır.” diyen terapistleryakın ilişkilerinde sorun yaşayan kişilere ve çiftlere çok çarpıcı tavsiyelerde bulundular.

İLK ÖNCE CİNSEL TERAPİSTE BAŞVURULMALI

CİSED Onursal Başkanı Dr. Cem Keçe’ye göre cinsel sorun yaşandığında öncelikle ilk görüşme için cinsel işlev bozuklukları konusunda deneyimli bir cinsel terapiste başvurulmalı. İlk görüşmenin ardından cinsel terapistin danışanları değerlendirme görüşmelerine aldığını ve vaka analizi yaptığını söyleyen ve ilk değerlendirmelerin sorunun psikolojik, ilişkisel, duruma bağlı ya da fiziksel kaynaklı olup olmadığını ayırma açısından oldukça önemli olduğunu kaydeden Dr. Keçe; “Bu değerlendirme görüşmelerinden sonra cinsel terapist gerekli gördüğünde bir psikiyatri uzmanından, bir üroloji uzmanından, bir jinekologdan veya bir endokrinoloji uzmanından konsültasyon isteyebilir. Gerekli psikolojik testler yapabilir. Çünkü cinsel sağlık bilimi içinmulti-disipliner bir yaklaşım şarttır.” diyor.

 

 

Yayın tarihi: 04.04.2012
5347
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.