Sağlık

Cinsel sorunlara yol açan 5 neden!

Cinsel sorunlara yol açan 5 neden!

Hangi bastırılmış duygular cinsel hayatınızı kabusa çeviriyor? İşte detaylar...

Cinsel sorunu olan kişilerde kendini belli eden bas­tırma savunma mekanizmasının beş tip sıkıntıya yol açtığını söyleyen CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Doç. Dr. Cebrail Kısa; "Bastırılan ve kişinin bilinçli olarak farkında olmadığı duygusal engeller bir araya gelince, kadın da, erkek de, kendi öz kişiliklerini bir türlü bulamazlar, sağlıklı ve mutlu bir cinsellik yaşayamazlar. Çünkü çoğu zaman çocukluk yaşantılarından ya da başarısız ilk cinsel deneyimlerden kaynaklanan korku, aşağılık duygusu, sıkılganlık ve suçluluk duygusu gibi psikolojik engeller ve iç yasaklar insanlarda cinsel arzuyu azaltmakta, heyecan ve orgazma yol açan cinsel refleksleri sınırlamaktadır. Kısacası, insanın normal cinsel tepkilerini engellemektedir." diyor ve bastırılan duyguları şu şekilde sıralıyor:

1-Endişe, korku ve kaygı

Bu duygular türlü biçimlerde kendini gösterir. Karşı cinsten kork­mak, cezalandırılmaktan korkmak, gebelikten korkmak, canının acımasından korkmak, başkasına bağımlı kalacak olmaktan kork­mak, cinsel hastalık kapacak olmaktan,korkacak olmaktan korkmak... Ve, bütün bu kor­kular aile, eğitim ve toplumsal değer yargılarıyla kişinin benliğine yerleşebilir. Endişe, korku ve kaygı kişide adrenalin adı verilen stres hormonunun salgılanmasına yol açar, adrenalin aşk kaslarında kasılma yapar ve cinsel doyumu azaltır, cinsel tepkilerde bozulmalara neden olur, bu da cinsel sorunlara yol açar.

Yayın tarihi: 18.04.2012
2719
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.