Sağlık

Cinsel sorunlar yaşamı çekilmez kılıyor

Cinsel sorunlar yaşamı çekilmez kılıyor

Cinselliğin, sadece "cinsel birleşme" olarak algılandığı toplumlarda cinsel sorunların sık sık yaşandığı bildiriliyor. Uzmanlara göre, depresyon, anksiyete hatta boşanma gibi ikincil sorunlara yol açabilen cinsel işlev bozuklukları yaşamı çekilmez kılıyor.

Acıbadem Sağlık Grubu, önemli bir sağlık sorunu olan cinsel işlev bozukluklarının tedavisi amacıyla Kadıköy Acıbadem Hastanesi'nde Cinsel İşlev Bozuklukları Merkezi kurdu. Gizlilik esaslarına uygun tedavi yapılacak olan hastanede hastaların olası çekingenliklerini önlemek amacıyla merkezin bir tabelası bulunmayacak. Psikiyatri uzmanı ürolog, kadın doğum uzmanı ve hemşirelerin görev yapacağı Merkeze hastalar, (0 216 544 44 83) numaralı telofondan ulaşabilecek.

Merkezin tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısına katılan Acıbadem Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferruh Şimşek, cinsel sorunların toplumda gizli kaldığını ve hastaların doktora başvurmaktan çekindiklerini bildirdi. Şimşek, cinsel sorunların gizli kalması nedeniyle hastalarda çok çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıktığına dikkat çekti.

Şimşek, "Türkiye'de 40-70 yaş arası erkeklerin yüzde 60-65'inde erektil disfonksiyon (sertleşememe) sorunu olmasına karşın bu hastaların sadece yüzde 1'i doktora başvuruyor" dedi. Acıbadem Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Özay Özdemir ise cinsel sorunların yaşamın tümüne yayıldığını ve ortaya ikincil sorunların çıktığını belirtti. Özdemir, "İkili ilişkilerde partnerler arasında sorunların ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Anksiyete depresyon, uyku bozuklukları gibi psikiyatrik sorunlar ortaya çıkabiliyor" diye konuştu. Psikiyatri Uzeç boşalma gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.
Yayın tarihi: 12.09.2001
690
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.