Sağlık

Cinsel sorunlar konuşulmuyor

Cinsel sorunlar konuşulmuyor

Aile Sağlığı Araştırma Derneği'nin yaptığı ve başvuranların yüzde 62'sinin 18-30 yaş aralığında olduğu bir ankete göre Türkiye'de cinsel sorunları bulunanların çoğu sorunlarını başkalarıyla paylaşmıyor.

Güncellenme tarihi:
Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Emre Akkuş, Türkiye'de hatta başvuranların yüzde 62'sinin 18-30 yaş aralığında olduğunu söyledi. Başvuranların yüzde 87'sinin erkek olduğunu belirten Akkuş, bunlardan yüzde 32'sinin erken boşalma, yüzde 23'nün sertleşme problemi, yüzde 8'inin ise penis boyu hakkında soru sorduğunu, kadınlar için en önemli konuların ise vaginismus, orgazm, ilk gece korkusu, kısırlık ve azalmış istek olduğunu açıkladı. 2002 yılından itibaren Avrupa Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Birliği'nin Türkiye'deki çalışmalarını yürüttüklerini söyleyen Prof. Dr. Emre Akkuş, sorunlarını doktorlara ve yakınlarına açamayan büyük çapta gizli kalmış hasta grubuna ulaşmayı ve tamamen gizlilik esasları dahilinde destek ve danışmanlık hizmetleri vermeyi hedeflediklerini de vurguladı. İnternet sitelerinde, 'cinsel sorunlarınızı kime danışıyorsunuz?' sorusunun yöneltildiği bir anket düzenlediklerini anlatan Akkuş, ankete katılanların yüzde 23'ünün 'partner', yüzde 22'sinin 'doktor', yüzde 20'sinin 'arkadaş' cevabını verdiğini, yüzde 35'inin ise sorunlarını hiç kimseyle paylaşmadığı yönünde görüş bildirdiğini belirtti. Akkuş, birçok insanın, cinsel sorunları önemsiz bir sorun gibi gördüğünü de açıkladı: ''Cinsel sorun yaşayanlar, bunu göz ardı etmesin. Cinsel sorunlar, başka önemli bir hastalığın ilk belirtisi de olabileceği için mutlaka doktora danışmak gerekiyor. Örnek olarak Türkiye'de 40 yaşını geçen her 10 erkekten 7'si sertleşme sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Sertleşme sorunu şeker hastalığı ve hipertansiyonun ilk belirtisi olabilir. Ayrıca bu problemin çözülmemesi, evliliklerin ve beraberliklerin olumsuz etkilenmesine, insanların cinsel tatminsizliklerini farklı şekilde çeşitli sapkınlıklar şeklinde topluma yansıtmalarını tetikleyebilir. Konu hassas olduğu için kadın bu sorunu erkeğe direkt yansıtamaz ama 'Bu çok önemli değil. Altında şeker hastalığı, tansiyon filan olmasın' diyerek bile eşini doktora gitmeye ikna edebilir. Cinsel hayat, birlikteliklerin ve evliliklerin önemli bir unsuru.'' Dört yılda 80 bin başvuru Akkuş, '0212 282 01 01' numaralı telefon hattında hizmet veren 'Aile Cinsel Sağlığı Danışma Hattı'na dört yılda 80 bin başvuru yapıldığını da açıkaldı. Yyurtdışında genellikle cinsel sorunların ortaya çıkmaya başladığı 40 yaş üstünün bu tarz hatlara danıştığını, Türkiye'de ise hatta başvuranların yüzde 62'sinin 18-30 yaş aralığında olduğuna dikkat çekti. Cinsel Zeka Semineri'ne davetlisiniz, tıklayın!
Yayın tarihi: 27.04.2006
661
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.