Sağlık

Cinsel sorunlar çözümsüz mü?

Cinsel sorunlar çözümsüz mü?

Prof. Dr. Suat Kıyan, Türkiye'de cinsel sorunlarla ilgili bilinç düzeyinin çok düşük düzeyde olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Suat Kıyan, Bursa'da açılacak bir cinsel yaşam merkezinin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda, ilk çağlardan yakın geçmişe kadar olan süre boyunca sağlık alanındaki gelişmeler ve araştırmaların savaşlar, felaketler ve salgınlar gibi konulara yoğunlaştığını, cinsel sağlıkla ilgili konuların ancak günümüzde gündem bulabildiğini belirtti.

"Bilinç düzeyi düşük"


Cinsel konuların tabu olarak kabul edildiğini anlatan Kıyan, "Cinsel sağlık, insan hayatında üreme fonksiyonunun çok ötesinde bir yere sahiptir. Bu nedenle, cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye´de cinsel sorunlarla ilgili bilinç düzeyi henüz çok düşüktür" dedi.

Kıyan, Türk Androloji Derneği'nin bir araştırmasında 40 yaş üstü erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu oranının yüzde 70'lere kadar çıktığı, orta ve ileri derecede bozukluğun ise yüzde 50'ye yakın olduğunun belirlendiğine değinerek, hafif-orta derecede cinsel problemi olan kişilerin genellikle doktora başvurmadıklarını, ileri derecede cinsel fonksiyon bozukluğu olanların ise cinsel hayatlarını sürdürebilmek için profesyonel yardım aldıklarını söyledi.

Mutluluk için 'cinsel hayat'

Cinselliğin sadece fizyolojik bir gereksinim değil, mutlu bir ruhsal dünyanın anahtarı olduğunun yavaş yavaş kavranmaya başlandığını ifade eden Kıyan, şunları kaydetti: "Kadınlar, toplumsal baskı nedeniyle cinsel sorunlarını saklıyorlar. Bu nedenle sorunun boyutu ve kapsamı konusunda bilgiler yeterli değil. Cinsel sorunlar evliliklerin ve beraberliklerin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini engelleyen en önemli etkenlerden biridir. Cinsellik erkekler ve kadınlar için doğal bir ihtiyaçtır. Cinsel sorunlar, dört duvar arasında kalması gereken sorun değildir. Bu fikir kabul edildiğinde tedavi olanakları çok zengindir".
Yayın tarihi: 03.01.2006
1521
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.