Sağlık

Cinsel problemlerin yüzde 30'u psikolojik

Cinsel problemlerin yüzde 30'u psikolojik

Dr. Faruk Gönenç, cinsel fonksiyon bozukluklarının yüzde 70'inin organik kökenli olduğunu bildirdi. gönenç, kısırlık problemi olan çiftlerin üfürükçüye değil, doktora gitmesi gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Faruk Gönenç, tetkiklerin gelişmesi ile birlikte cinsel fonksiyon bozukluklarının yüzde 70'inin organik kökenli olduğunun anlaşıldığını bildirdi. Yüksek İhtisas Hastanesi Üroloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Faruk Gönenç, cinsel hastalıkların tedavi edilebilir rahatsızlıklar olduğunu kaydetti. Eskiden cinsel fonksiyon bozukluklarının çoğunun psikolojik kaynaklı olduğunun zannedildiğini, ancak gelişen tetkiklerle birlikte bunun organik temelli olduğunun belirlendiğini bildiren Gönenç, "Eskiden psikolojk nedenlere bağlı cinsel fonksiyon bozukluklarının çok olduğu zannediliyordu, ancak şimdi tetkikler gelişti, seksuel problemlerin yüzde 70'inin organik kökenli olduğu anlalışıyor. Bu nedenle tedavinin de şekli değişti" dedi.

Cinsel fonksiyon bozukluğu olanların mutlaka doktora başvurması gerektiğini söyleyen Gönenç, bunun utanacak ya da saklanacak bir durum olmadığını, bir çok nahatsızlığın tedavisinin ise kolayca yapıldığını belirtti.

Üfürükçüye değil doktora
İki yıllık evlilik süresi boyunca çiftlerin istemesine karşın çocuklarının olmamasının kısırlık olarak belirtildiğini bildiren Doç. Dr. Faruk Gönenç, ancak
toplumda kısırlık deyince hep kadının akla geldiğini söyledi. Toplumsal yapı nedeniyle erkeğin kısırlığının saklandığını, ya da kusur mutlaka kadındaymış gibi ilk tetkikin kadına yaptırıldığını belirten Gönenç, "Oysa erkeğin tetkiki daha kolaydır. Ama bir erkek hiçbir zaman bunu üzerine almaz. Kadının tetkiki zor ve parasal olarak da yüklüdür" dedi. Kısırlık tedavisi için bazı çiftlerin üfürükçü, hacı-hocadan medet umduğunu belirten Gönenç, "Bu tür rahatsızlıklarda mutlaka üroloji uzmanı ya da kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir" dedi. Bazılarının önerilerle tedavi yöntemi uygulamaya çalıştığını kaydeden Gönenç, bunun son derece yanlış olduğunu, kötü sonuçlar verebileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 12.09.2001
916
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.