Sağlık

Cinsel performansı etkileyenler

Cinsel performansı etkileyenler

Hangi baharat, ot ya da kök cinsel performansı nasıl etkiliyor, nasıl hazırlanır, nasıl kullanılır?

Aşk bitkileri

Uzmanların verdiği bilgiye göre, dünyada yaklaşık 152 milyon erkek, tekrarlayan cinsel fonksiyon sorunları yaşıyor. Bu rakamın 2025'te 222 milyonu bulması bekleniyor. Bu nedenle insanlar, medikal tedavinin yanı sıra bitki ve bitkisel karışımlardan da medet umuyor. Hangi bitkinin neye iyi geldiğini araştırıp uzmanlarına sorduk.

Safran, çörekotu, kebabiye, ravent, kakule, tarçın, karanfil, kekik... Bunlar 'padişah macununun' içinde olmazsa olmazlar arasında yer alan 41 çeşit bitkiden sadece birkaçı. Pek çok bitkinin afrodizyak etkisi henüz bilimsel olarak kanıtlanmadı, ancak kanıtlanmış olanların sayısı hiç de az değil...

Bir zamanlar sözünün bile edilmesi ayıp olan 'cinsellik' artık dünyada olduğu gibi Türkiye'de de daha fazla konuşuluyor, insanlar cinsel sorunlarına çare arıyor, tedavi merkezlerine başvuruyor, uzmanların önerilerini dikkate alıyor. 'Canavar' gibi olmak için medikal tedavinin yanında bazı bitkisel karışımlardan da medet uman yüzlerce insan var. Bir takım bitkisel karışımların cinsel sıkıntılarda olumlu etki ettiğini söyleyen bilim adamları, ancak ciddi cinsel fonksiyon bozukluklarında mutlaka iyi bir tedavi merkezine başvurulması gerektiğini söylüyorlar. Peki bu bitkiler ne işe yarıyor? Bitkisel karışımlar ne zaman kullanılabilir?

Yıllardır Mısır Çarşısı'nda 'şifa dağıtan' Ucuzcular Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Eczacı Dilaver Kadıoğlu, "Bitkisel karışımlar, strese ya da yorgunluğa bağlı cinsel performans düşüklüğünde kullanılabilir. Ancak ciddi bir performans sorunu varsa, mutlaka bir hekime başvurulmalı" diyor.

İlişkiden 4 saat önce tüketin

Yaklaşık 170 yıllık bir geçmişi olan 'Ucuzcular Baharat'ta yaklaşık 6000 çeşit baharat, ot ve kök bulabilmek mümkün. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Eczacı Dilaver Kadıoğlu ile 'bitkilerin gücünü' konuşuyoruz. Cinsel performansı artırabilen birtakım bitkisel karışımlardan söz eden Kadıoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Örneğin 41 çeşit baharat ve bitkiden oluşan bir karışım var. Bu karışım iyi bir çiçek balıyla karıştırılıp yenirse cinsel güç olumlu etkilenebiliyor. 'Padişah macunu' olarak bilinen bu karışımın içindeki en önemli bitkiler ise çörekotu, kebabiye ve ravent. Ancak bu bitkisel karışımlara arı sütünü de eklemek şart. Bir başka karışımın içinde ise safran, kakule ve arısütü var. Özellikle safran uyarıcı bir bitkidir. Bu karışım da çiçek balıyla karıştırılıp tüketilmeli. Bu bitkilerin bazıları acıdır. Bu nedenle bal, bitkilere tat verir. Ayrıca balla karıştırıldığında çok fazla konsantre de olmaz. Arı sütünün ise her karışımda olması şart. Bir de taze soğan önemli. Taze soğan ayrıca sperm sayısını da artırıyor."

Her şeyin sahtesi olduğu gibi, padişah macunlarının da sahteleri var, hatta Mısır Çarşısı'nda sahte Padişah Macunu satan dükkanların sayısı hiç de az değil. Peki dolandırılmamak için ne yapmak lâzım? Ecz. Dilaver Kadıoğlu, öncelikle güvenilir bir yerden alışveriş edilmesi gerektiğini vurguluyor:

"Padişah macununun içinde mutlaka arı sütü olmalı. Arı sütü enerji verir, insanı dinç tutar. Doğal bir dopingdir. Bitkisel karışımı satın alırken insanların arı sütünü ayrıca alıp, evde kendilerinin karıştırmaları daha doğru. Çünkü pek çok satıcı 'içinde arı sütü var' diyor ama karışımın içinde arı sütü olmuyor. Bilinen ve güvenilir bir yerden satın almak çok önemli."

Peki cinsel performansı etkileyen bu özel karışımların kullanım şekli nasıl? Kadıoğlu'na göre aslında pek çok şifalı bitkiden oluşan bu özel karışımları sadece cinsel ilişkiden önce değil, sağlık açısından tıpkı vitamin alır gibi düzenli tüketmek daha doğru: "Bu karışımları sağlıklı yaşam açısından elma-armut yer gibi düzenli olarak, örneğin haftada bir kaşık tüketmeli. Sadece cinsel ilişkiden önce değil, bunu düzenli olarak kullananlarda zaten pek çok cinsel sıkıntı görülmüyor."

Karışımın kullanım şekli ise çok önemli. Kadıoğlu'ndan aldığımız bilgilere göre eğer düzenli olarak değil de, sadece cinsel ilişkiden önce bu karışımı almak istiyorsanız, ilişkiden yaklaşık 4 saat önce karışımınızı hazırlamak için 'kolları sıvamalısınız'. Karışımın tüketim şekli de çok önemli. Yani bir kaşık ağza atıp, karışımı doğrudan mideye indirmenin kimseye bir faydası yok. Kadıoğlu, "Bir kaşık bitkisel karışım ağza atıldıktan sonra şeker gibi emerek tüketilmeli. Bu şekilde tiroit bezleri harekete geçiyor. Tiroit bezleri vasıtasıyla da bitkilerin etkisi bütün vücuda kanalize oluyor" diyor.

Karışım, kan dolaşımını hızlandırıyor

Uzmanların söylediklerine göre bitkisel karışımlar, insanları öncelikle psikolojik açıdan olumlu etkiliyor. Kadıoğlu, "Karışımın içindeki bitkiler damarları genişleterek kan dolaşımının hızlanmasını sağlıyorlar. Bu da cinsel performansı olumlu etkileyen bir şey. Ayrıca bir de sinirler uyarılıyor, tiroit bezleri ve hormonlar da harekete geçiyor" diyor.

'Doğal Viagra'lara ilginin her geçen gün arttığını söyleyen Kadıoğlu, yine de insanların cinsel sorunlarını paylaşmaktan çekindiklerini dile getiriyor: "Padişah Macunu almak için ayda en az 100 kişi başvuruyor. Bu sayı aslında çok az. Çünkü Türkiye'de cinsel sorun yaşayan yüzlerce insan var. Hatta bazıları bitkilere değil, ciddi bir tedavi merkezine başvurmalı. Ama çoğu utanıyor, çekiniyor."

Prof. Dr. Hüsnü Can Başer, 'bitki' dendiğinde Türkiye'de olduğu gibi dünyada da ilk akla gelen bilim adamları arasında yer alıyor. Bitkiler üzerinde yaptığı araştırmalarla bugüne kadar uluslar arası çapta pek çok ödüle lâyık görülen Prof. Başer, bu yıl da TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü aldı. Hatta literatürde adını almış iki bitki türü bile var. Bir tanesi 'Origanum Husnucan-Baserii' adında bir kekik türü, diğeri ise 'Aristolochia Baserii' adlı bir lohusa otu. Anadolu Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitki ve İlaç Araştırma Merkezi (TBAM) kurucusu ve eski müdürü, Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Başer'le 'afrodizyak bitkiler' üzerine konuştuk.

Başer, özellikle Hatay'da ve Doğu Anadolu'nun çoğu vilayetlerinde yaygın olarak kullanılan 'çakşır' adlı bitkiden söz ediyor: "Çakşır adıyla bilinen otun kökü afrodizyak olarak biliniyor ve yaygın şekilde kullanılıyor. Maydanozgiller familyasına dahil çakşır veren bitki türleri ile ilgili olarak bilimsel araştırmalar yapılıyor. Ayrıca yulaf unu, yulaf ekmeği, yulaf bulamacı ve yulaf ekstresinin erkeklerde ve kadınlarda cinsel gücü ve arzuyu artırdığına dair klinik bulgular mevcuttur. Yaş baklada bulunan levodopa (L-dopa) Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan güçlü bir ilaçtır. Bu maddenin yaşlı erkeklerde cinsel arzuyu artırdığı belirlenmiştir."

Prof. Başer, Doğu Afrika'da yetişen Corynanthe yohimbe (Yohimbe) ağacının kabuklarından elde edilen yohimbin adlı alkaloitin ise özellikle erkeklerde cinsel arzuyu arttırmasıyla ünlendiğini söylüyor. Ancak uyarmadan da emiyor: "Fazla miktarda alındığında yüksek tansiyon, sıkıntı ve bunaltıya yol açan bu ilacın kullanımı pek çok ülkede yasak. Yohimbin, alkol, antihistaminikler ve sakinleştiricilerle birlikte alındığında ters etkilere yol açar." Afrodizyak etki eden bitkilerden söz eden Başer, bir de adamotundan bahsediyor. Adamotunun cinsel performansı arttırdığı düşüncesiyle yıllardır tüketildiğini söyleyen Başer, şöyle devam ediyor:

"Adamotu bitkisinin bilinmeyen, esrarlı bir güce sahip olduğu düşünülmüştür. Bitkinin sarımsı renkli meyvelerinin yenmesiyle hem erkek hem de kadının cinsel güce ve verimliliğe sahip olduğuna inanılmıştır. Çoğu kültürlerde meyvenin yenmesi hamile kalmanın bir garantisi olarak görülmüştür. İsrail'de buğday hasadı zamanı olgunlaşan sarımsı erik benzeri meyveler son derece tatlıdır. Belli miktar yendiğinde baş dönmesi yapar, fazlası delirmeye kadar götürebilir. Döllenmeyi kolaylaştırdığı düşünüldüğünden aşk iksirlerinde uzun süre kullanılmıştır.

Son yıllarda, İsrail'de olgun adamotu meyvelerinden hazırlanan bir içki yeni evli çiftlere pazarlanmaktadır. Adamotu bugün dahi Doğu Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinde aşk tılsımı ve uğur olarak taşınır. Milattan sonra 1. yüzyılda yaşamış olan Pedanius Dioscorides adlı ünlü hekim, yazdığı Materia Medica (Tedavi malzemeleri) isimli eserinde adamotu meyvelerinin şarapta bekletilmesiyle hazırlanan içkinin cinsel gücü arttırdığından bahseder. Kore, Çin, Japonya ve Kuzey Amerika'da yetişen ginseng bitkisi de Doğu Asya'da yüzyıllardır tonik ve uyarıcı olarak kullanılıyor. Ginseng bitkisinin de afrodizyak olduğuna inanılıyor. Kekik, maydanoz, adaçayı, biberiye, kişniş, kediotu ve menekşe de afrodizyak addedilir..."

Uzmanlar, bitkisel karışımların sadece strese ya da yorgunluğa bağlı hafif derecedeki sıkıntılarda işe yaradığını, ciddi bir sıkıntısı olanın ise mutlaka bir hekime başvurması gerektiğini tekrar tekrar vurguluyor. Uzmanların söylediklerine göre cinsel sorunlar 'beyinde' başlıyor. Yani insanın kafası rahat olmalı, psikolojik olarak da kendini cinselliğe hazır hissetmeli. Eczacı Dilaver Kadıoğlu, bu konuya son noktayı şöyle koyuyor: "Çiftler birbirlerini uyarmalı. Yanınızda 'iştahınızı açmayan' bir partner varsa, bitkilerin de pek bir yararını görmezsiniz."

Tempo
Yayın tarihi: 18.03.2006
1790
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.