Sağlık

Cinsel kimlik hastalığı...

Cinsel kimlik hastalığı...

Dünyada ilk kez cinsel düzenleme ameliyatını yapan Prof. Dr. Laub: "Dünyada yılda 700 kişi bedenindeki cinsiyetten ruhundaki cinsiyete dönüyor, cinsel kimlik hastalığı, doğumdan ve doğumdan sonraki 1 yıl içinde bilinmeyen bir nedenden kaynaklanıyor"

Dünyada ilk kez cinsiyet düzenleme ameliyatını yapan ABD'li Prof. Dr. Donald Laub, dünyada yılda 700 kişinin, "cinsel kimlik hastalığı nedeniyle ruhundaki cinsiyete geri döndüğünü" söyledi.

California'daki Stanford Üniversitesi öğretim üyelerinden Laub, cinsel kimlik hastalığının tüm dünyada cinsiyet değişimiyle karıştırıldığını, ancak bunun gerçek bir değişim değil, bir düzenleme olduğunu bildirdi.

Laub, bu hastalığın tıp bilimindeki resmi tanımının "Cinsel Kimlik Hastalığı" şeklinde olduğunu, bu hastaların doğdukları günden itibaren kendilerini karşıt cins olarak hissettiklerini belirtti. Donald Laub, "Bu hastalar eşcinseller gibi değişmek istediklerinden değil, sadece anatomik yapılarının kendi hissettikleri gibi olmasını istiyor. Bu hastaların cinsiyet düzenleme ameliyatlarına cerrahlar değil, psikiyatristler karar veriyor" dedi.

Laub, cinsel kimlik hastalığının hamilelik dönemi ya da doğumdan sonraki bir yıl içinde bilinmeyen bir nedenden kaynaklandığına dikkati çekti. Laub, bu tip hastalar üzerinde geçen yıl yapılan bir araştırmada, beyin tomografilerinde bazı değişikliklere rastlandığını, ama henüz bu bilimsel çalışmanın kanıtlanamadığını söyledi. Laub, "Bu hastalar sapık ya da deli değildir. Fiziksel görünümleriyle ruhlarındaki cinsiyet arasında bir bocalama yaşarlar. Cinsiyet kimliğinin oluştuğu 20'li yaşlarda ise gerçek kimliklerini ortaya çıkarmak isterler" diye konuştu.

Psikolojik hazırlık dönemi
Laub, cinsel kimlik hastalarının düzenleme ameliyatından sonra pişmanlık ya da vazgeçme gibi duygulara kapılmadıklarını, çünkü bu ameliyatlar öncesi 2-3 yıl süren psikolojik hazırlık ve gerekli testlerden geçirildiklerini kaydetti. Laub, ameliyattan sonraki 3 yıl içinde hastanın olağanüstü mutluluk dönemi, 10 yıl içinde de normale dönme dönemi yaşadığını belirtti.

Cinsel kimlik hastalarının tüm dünyada bu ameliyatların başladığı 1968 yılından bu yana çıkarılan profillerinde her yaş ve meslek grubundan olabildiklerinin görüldüğünü söyleyen Laub, "Kadın ya da erkek fark etmiyor. Üstelik her iki cins içinde bu hastalık eşit seyrediyor. Hastalıkta ya da bir cinste artma veya eksilme söz konusu olmuyor" dedi.

Cinsiyetin yüzde 50'sinin insan beyninde olduğunun bilimsel olarak ispatlandığını savunan Laub, bu hastaların cinsiyet düzenleme ameliyatlarından sonra döndükleri ruhlarındaki cinsiyetle hayatlarını normal insanlar gibi sürdürebildiklerini söyledi.
Yayın tarihi: 12.09.2001
809
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.