Sağlık

Cinsel iştah saç döküyor

Cinsel iştah saç döküyor

Uzmanlar saç dökülmelerinin hiç bilinmeyen bir nedenini buldu. İşte şaşırtan araştırma...

Testeronun ettikleri...

Hem erkekler hem de kadınlar için yaz dönemi aşkları unutulmazdır. Özellikle gençler yaz döneminde kendilerini aşkın kollarına atmaya hazırdırlar. Bu aslında her iki cins için de geçerlidir. Revigen Ar-Ge Direktörü Dr. Özgür Göknel, testesteron hormonlarının hem seni aşık ettiğini hem de saçını döktüğünü belirtti ve aşkı doya doya yaşarken saçını kurtarma yollarını anlattı.
Yaz aşklarının temel nedeni yaz döneminde gün ışığına daha uzun süre maruz kalma ile her iki cinste de cinsel iştah olarak tanımlanan libidonun artmasıdır. Bu yaz döneminde libido artışının temel nedeni ilkbaharın ortalarından itibaren yaz döneminin sonuna kadar kanldaki yüksek düzeylerde saptanan testosteron hormonudur. Bu hormon yaz aşklarının ateşli geçmesini sağlarken her iki cinste de saçların zayıflamasına neden olmaktadır. Erkeklik hormonu olarak bilinen androjenik hormonlar, saç köklerini uyku fazına sokan ve saç gelişimini baskılayan hormonlardır.

Yaz döneminde bu yüksek hormon düzeylerine maruz kalan saç kökleri birkaç hafta içinde saç gelişiminin olmadığı uyku fazına girerek birkaç ay saçlı deride bulunduktan sonra dökülmeye başlar. Bunu bizler sonbaharda artmış saç dökülmesi şeklinde görürüz. Diğer bir deyişle, yaz aşklarını ateşli yaşarken yaz dönemi boyunca saçlarımız cansızlaşacak ve sonbaharda saç dökülme şiddeti artacaktır.

Yayın tarihi: 19.06.2009
1042
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.