Sağlık

Cinsel ilişki kurbanları

Cinsel ilişki kurbanları

İstemsiz bir cinsel ilişkinin kurbanı olmamak için dikkat edilmesi gerekenler...

Eski Türk filmlerinden bildiğimiz sahneler vardır: Yeni tanıştığı birinin evine davet edilen genç kız, içtiği bir bardak meyve suyu sonrasında derin bir uykuya dalar ve sabah kalktığında ya erkeğin kendisine itirafı sonucu olayı öğrenir veya geceden sabaha hiçbir şey hatırlamadığının farkında olduğundan kendi isteği dışında gerçekleşen bazı olayların kurbanı olduğundan şüphelenmektedir.

Bahsettiğimiz, şu sıralarda gündemde olan "içkisine ilaç katılma ve kendi isteği dışında cinsel ilişkiye maruz kalma" olayı.

Filmlere konu olan bu olaylar dikkat edilmediğinde gerçek olabilir. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de maalesef bu tür olaylar gerçekleşmekte, ancak çoğu durumda kayıtlara geçmemektedir.

Bu yazı, konu hakkındaki gerçekler hakkında bilgi sahibi olmanız amacıyla hazırlanmıştır.

Kadının içtiği su, meyve suyu veya alkollü içeceğine katılması durumunda onun bilinçli durumdan bilinçsiz hale geçmesini sağlayan ve çoğu durumda uyandığında geçen olayları hatırlamasını engelleyecek kadar güçlü olan kimyasal maddeler mevcuttur. Bahsettiklerimiz halk arasında sık bilinen "ecstacy", esrar, marihuana gibi maddeler değil, çok daha farklı yapı ve etkilere sahip güçlü maddelerdir.

Bunların en sık kullanılanları gamahidroksibütirik asit, rohypnol ve ketamindir. Bu maddeler aslında tıpta uyku bozukluğu, anestezi, ağrı giderme ve daha birçok nedenle kullanılan maddeler olmakla birlikte kötüye kullanıldıklarında kadının bilinç durumunu yok ederek onu istemsiz bir cinsel ilişkinin objesi haline getirmek amacıyla da kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar içeceklere katılabildiği gibi sigara tütününün içine eklenerek de etki gösterebilmektedir.

Sevindirici olanı bu kimyasal maddelerin ülkemizde tıbbi kullanım için dahi bulunmaması veya illegal amaçlarla kullanılmak istense bile ulaşımının zor olmasıdır.

ABD'de "date rape" adıyla anılan ve, çoğu durumda "tanıdığı ve hatta beraber olduğu kişi tarafından tecavüze uğrama" anlamına gelen ve bu ülkenin gündeminde her zaman yerini koruyan bir olgu vardır. Burada "normal yollarla" amacına ulaşamayan erkek, kız arkadaşının içkisine onun bilinç durumunu devre dışı bırakan yukarıdaki kimyasal maddelerden birini katmakta ve çoğu durumda amacına ulaşmaktadır. Erkeğin bilmediği ise bu maddelerin ölümcül sonuçlar bile doğurabileceğidir.

ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde böyle bir durumun kurbanlarının şüphelendikleri durumlarda arayabilecekleri telefonlar bile mevcutken ülkemizde bu tür olgular çok yüksek ihtimalle sıklıkla var olmasına rağmen bir çok olgu kayıt dışı kalmaktadır.

Genç kadınlarımızın böyle bir durumun kurbanı olmamaları için yapmaları gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

- Yeni tanışılan bir erkeğin evine asla yalnız başına gidilmemelidir.

- Ne kadar iyi tanınsa ve genç kadına ne kadar iyi davransa bile bir erkeğin cinsel çıkarları olabileceği unutulmamalıdır. "Date rape" olgusu daha çok kadın tarafından iyi tanınan erkekler tarafından uygulanan istenmedik cinsel ilişkiyi tarif etmektedir.

- Parti ve diğer alkol tüketilen ortamlarda asla bilinç bulanıklığına yol açacak düzeyde içki tüketilmemelidir.

- Grup halinde bulunulan ortamlarda bir kişi "ayık" olup olayları denetlemekle görevlendirilmelidir.

- Alkol tüketilen ortamlarda mümkün olan her durumda su da dahil kapalı şişelerde satılan markalı ürünler tercih edilmelidir.

- İçeceğin tadının "normal" olmasına asla güvenilmemelidir. Yukarıda anılan kimyasal maddelerin çoğu içeceğin tadını değiştirmez.

- Yeni tanışılan bir erkeğin aşırı ilgisinden şüphelenilmelidir.

- Akşam veya gece gidilen yeri yakın arkadaşlardan biri mutlaka bilmelidir.

- Şüphelenilen durumlarda mutlaka polise haber verilmelidir (bu malesef en son çaredir, zira genç bir kadın böyle bir durumun kurbanı olduğunda bunun başka birisi tarafından bilinmesini istemez ve olayın gizli kalmasını tercih eder ve acısını yaşamayı tercih eder).

- Her türlü önleme rağmen böyle bir olayla karşılaşan kadın istenmeyen gebelik ihtimaline karşı kısa zamanda doktora başvurarak gerekli önlemlerin alınmasını sağlamalıdır.

Kadınlarımızın bilinçli olmalarını ve kendilerine asla böyle çirkin bir hareketin yapılmasına izin vermemelerini dileriz.

Dr. Kağan Kocatepe
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
www.gebelik.org
Yayın tarihi: 14.09.2005
736
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.