Sağlık

'Cinsel eğitim istiyoruz'

'Cinsel eğitim istiyoruz'

Cinsel eğitim isteyenlerin yüzde 65'i, eğitimin kız ve erkek çocuklara ayrı verilmesi gerektiğini düşünüyor.

Cinsel Eğitim ve Araştırma Derneği'nin (CETAD) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı Programı tarafından desteklenen, "Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk Dosyası" kamuoyuna tanıtıldı.

Tanıtım toplantısında açıklamada bulunan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Eker, "Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk" Projesi kapsamında yapılan anket sonuçlarını değerlendirdi.

Araştırmaya katılanların "Okullarda cinsel eğitim verilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?" sorusuna ilginç cevaplar verdiğini söyleyen Eker, yüzde 50.5'inin "kesinlikle verilmeli" dediğini, yüzde 17'sinin "zorunlu olmadan tercihe bağlı olarak verilmeli", yüzde 24.5'inin ise "cinsel eğitim verilmesine gerek yok" cevabını verdiğini ifade etti.

Eker, deneklerin, "Okullarda cinsel eğitim kız-erkek karma olarak mı verilmeli, yoksa ayrı ayrımı verilmeli?" sorusuna yüzde 65.9'unun ayrı ayrı, yüzde 34.1'inin ise karma olarak verilmesini istediğini söyledi. Yaş oranı ilerledikçe cinsel eğitimin ayrı verilmesi taraftarlarının arttığını belirten Prof. Eker, "Metropollerde karma cinsel eğitim verilmesini isteyenlerin sayısı artarken, kırsal kesimde bu sayı azalıyor" dedi.
Yayın tarihi: 21.12.2006
1343
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.