Sağlık

"Cinsel eğitim istiyoruz"

"Cinsel eğitim istiyoruz"

MÜ Haydarpaşa Kampusü'ndeki tıp, hukuk, eczacılık ve güzel sanatlar fakülteleriyle, Hemşirelik Yüksek Okulu'da okuyan 3 bin 665 öğrenci üzerinde bir araştırma yapıldı.

Gençlerin üreme sağlığı ve cinsel sağlık konularındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirildiği araştırmaya göre; öğrencilerin yüzde 76.5'i üniversitelerde, üreme ve cinsel sağlık eğitimi verilmesini istiyor.

AIDS gençlerin cinsel ilişkiyle bulaştığını bildiği hastalıklar sıralamasında ilk sırada yer aldı. Marmara Üniversitesi'nde okuyan gençler üzerinde yapılan araştırmada en çok bilinen ikinci hastalık bel soğukluğu, üçüncüsü ise frengi oldu. Araştırma, Marmara Sağlık Eğitim ve Araştırma Vakfı ve Marmara Üniversitesi işbirliği ile 15-24 yaş grubundaki gençler arasında yapıldı.

Doğum kontrol yöntemi kullanımı yetersiz

Gençlerin yüzde 26.7'sinin cinsel yönden aktif olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, bu öğrencilerin de ancak yüzde 23.3'ü düzenli olarak bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor. Yöntem kullanmayan gençlerin yüzde 50'si buna neden olarak "düzenli ve sık cinsel ilişki kurmuyorum", "gebe kalacağımı düşünmüyorum" veya "arkadaşımın gebe kalacağını düşünmüyorum" gibi gerekçeler ileri sürüyor.

Gençler cinsel eğitim istiyor

Araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 76.5'i üniversitelerde, üreme ve cinsel sağlık eğitimi verilmesini istiyor.

Araştırmada gençlerin üreme ve cinsel sağlık konularındaki bilgilerini, kitap, dergiler, arkadaş ve internet aracılığıyla edindiği belirlendi. Öğrencilerin yüzde 8.4'ü bu konuları anne veya babasıyla kesilikle konuşamayacağını vurguladı.

Sevgilisi tarafından fiziksel olarak incitildiğini söyleyenlerin oranı yüzde 7.8, cinsel ilişkiye zorlandığını belirtenlerin oranı ise yüzde 4.4 oldu.

Üreme organları bilinmiyor

"Gençlerin Üreme Sağlığı Konusunda Bilinçlendirilmesi ve Hizmetlere Olan Talebin Karşılanması" adlı araştırmada öğrencilere üreme organlarının yeri ve işleviyle ilgili sorular da soruldu. Üreme organlarının bilinme oranı yüzde 28 ile yüzde 59 arasında değişti. Araştırmacılar, öğrenciler arasında tıp, eczacılık fakülteleri ile hemşirelik yüksek okulu öğrencilerinin olduğu dikkate alındığında bu oranın son derece düşük olduğuna dikkat çektiler. Öğrenciler arasında en az bilinen organın prostat olduğu belirlendi.

Aile planlaması

Aile planlaması kavramının da sorgulandığı araştırmaya göre öğrencilerin yüzde 79.4'ü "aile planlaması"nı "sınırlı sayıda çocuk yapmak" olarak görüyor. Öğrencilerin yüzde 93.7'si "Çiftler çocuk istemediğinde sorumluluk her ikisine de aittir" fikrine katılıyor. Kondom, doğum kontrol hapı ve rahim içi araç ise en çok bilinen gebeliği önleyici yöntemler arasında yer alıyor. Gençlerin yüzde 65.3'ü bu yöntemlerin edinebileceği yer olarak eczaneleri görüyor.

Sigara, alkol ve bağımlılık yapıcı maddeler

Araştırmada öğrencilerin, sigara, alkol ve bağımlılık yapıcı maddelerle ilgili görüşleri de alındı. Araştırmaya göre öğrencilerin yüzde 31.6'si sigara içiyor. Erkeklerin yüzde 2.6'sı, kızların binde 5'i her gün düzenli alkol alıyor, yüzde 1.5'i ise bağımlılık yapıcı bir madde kullanıyor.

Üreme ve cinsel sağlık araştırmasının sonucu

Araştırma sonucunda gönüllü öğrencilere ilgili konularda eğitim verildi. Eğitim alan öğrenciler kendi arkadaşları için akran eğitimine başladı. Ayrıca Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Haydarpaşa Kampusü'ndeki tüm öğrencilere üreme ve cinsel sağlık konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere "Gençlik Danışmanlık Birimi" açılması planlandı.
Yayın tarihi: 03.12.2005
821
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.