Sağlık

Cinsel açıdan kritik yaş; 40

Cinsel açıdan kritik yaş; 40

Türkiye Cinsellik Araştırması, 40 yaş üstü Türk erkeklerinin yarısının değişik derecelerde sertleşme sorunu yaşadığını ortaya çıkardı.

Uzmanlar, keskin bir sınır olmamakla birlikte 40 yaşın, cinsel açıdan çok kritik bir yaş olduğunu söylüyor.

HTP Exclusive'in, Türkiye'de kentlerde yaşayan 40 yaş üstü erkeklerin cinsel yaşamlarını mercek altına almak ve yaşadıkları sertleşme sorununun boyutlarını ortaya çıkarmak amacıyla yaptığı Türkiye Cinsellik Araştırması'na göre ülkemizdeki 40 yaş üstü erkeklerin yüzde 49'u, değişik derecelerde sertleşme sorunu (ED) yaşıyor.

Orta Anadolu bölgesinde yaşayan erkeklerin yüzde 58'i, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindekilerin yüzde 57'si, Akdeniz bölgesindekilerin yüzde 54'ü, Karadeniz bölgesindekilerin yüzde 46'sı, Ege bölgesindekilerin yüzde 44'ü ve Marmara bölgesinde yaşayanların da yüzde 41'i bu sorunla karşı karşıya...

Araştırma sonuçları, İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Akkuş tarafından da bilimsel olarak değerlendirildi. Daha önce yapılan benzer araştırmalarda, sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin oranının yüzde 69 olarak çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Akkuş, araştırmadan çıkan şu sonuçların altını çizdi:

Sosyo-ekonomik ve kültürel faktörler, sertleşme sorununun ortaya çıkmasında önemli faktörler. Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da bu sorunlar daha çok yaşanıyor. Ancak 'Doğuda yaşanıyor, batıda yok' demek doğru olmaz. Öyle olsaydı en gelişmiş ülke olan ABD'de bu oran yüzde 52 olmazdı.

Keskin bir sınır gibi düşünmemek lazım ama 40 yaş, cinsel açıdan çok kritik bir yaş. Bu yaştan itibaren, sertleşme sorununa yol açan stres, depresyon, şeker, yüksek tansiyon, kalp ve damar ile prostat gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor. Sertleşme sorununda en önemli faktör, damarsal faktörlerdir.
Yayın tarihi: 12.07.2005
826
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.