Sağlık

Cildinizi soğuktan koruyun

Cildinizi soğuktan koruyun

Nem oranı yüksek yörelerde, cilt soğuktan olumsuz etkileniyor.

Soğuk nedeniyle parmak, kulak, burun ve bacaklarda yaralar oluşabileceğini belirten uzmanlar, ortamdaki ısı dengesinin çok iyi kurulması gerektiğini vurguluyor.

Nem oranının yüksek olduğu yörelerde soğuk havanın cildi adeta ısırıyor ve parmak, kulak, burun ve bacaklarda kırmızı, kaşıntılı yaralara yol açabiliyor. Soğuktan korunma, cilt sağlığı açısından da büyük önem taşıyor.

Cildin soğuktan etkilenmesi için dış ortam sıcaklığının çok düşük olması gerekmediğini, nem oranı yüksek yörelerde cildin soğuktan kolayca etkilendiğini kaydeden uzmanlar, açık havada çalışan kişilerde cilt etkilenmesine çok sık rastlandığını, ancak büyük kapalı mekanlarda da masa altı gibi bölgelerde ısının düşük olduğunu hatırlatıyor.

Isı dağılımının dengeli olmadığı mekanlarda ve dış alanlarda, hassas bünyeli kişilerin parmak, kulak, burun ve bacaklarında kırmızı, kaşıntılı yaralar oluştuğunu bildiren uzmanlar bu etkilenmenin, sıcak ortama geçildiğinde şiddetli kaşınma ve yanma şeklinde ağrıyla devam ettiğini belirtiyor.

Önlem almakta fayda var

Uzmanlar, cildin soğuktan etkilenmesini önlemek için uygun kalınlıkta giysiler ve çoraplar ile sıcak tutacak ayakkabılar giyilmesini öneriyor.

Uzun zaman geçirilen mekanlarda ısı dengesini düzeltici önlemler alınması gerektiğini belirten uzmanlar, soğuk ve rüzgar nedeniyle meydana gelecek çatlamaları önlemek için de uygun nemlendiriciler kullanılmasını tavsiye ediyor.

Soğuk havalarda ortaya çıkan cilt sorunlarının ender de olsa başka bazı hastalıkların belirtisi olabileceğine dikkati çeken uzmanlar, korunma sağlandığı halde şikayeti devam edenlerin mutlaka bir uzman hekime başvurmaları gerektiğini vurguluyor.
Yayın tarihi: 18.12.2005
705
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.