Sağlık

Cildiniz kışa hazır mı?

Cildiniz kışa hazır mı?

Soğuk hava etkisini artırırken deride de döneme özgü bir takım fizyolojik değişimler gözleniyor ve bazı deri hastalıkları artabiliyor.

Deri hastalıkları uzmanı Dr. Tuğba Türker, sonbahar ve kış aylarında cildi tehdit eden birçok etken olduğunu açıkladı:

"Bu dönemlerde, soğuk-kuru hava, düşük nem, rüzgar ve kirli havaya dikkat edilmeli. Maruz kalınan düşük nem, rüzgar, hava kirliliği, iç ve dış ortamdaki ısı farkının yüksek oluşu, uzun süreli kalınan kapalı ortamlar, tüm bu faktörlere ilave olarak kış aylarının yarattığı depresif etki, egzama, psoriazis (sedef hastalığı), sivilce, vitiligo, seboreik dermatit gibi deri hastalıklarının artmasına neden olur.''

Türker, deri yapısı kuru olanlar, bebekler, çocuklar ve yaşlılar ile 'atopik' denilen alerjik bünyelilerin, soğuk kış aylarında daha çok etkilendiğini de kaydetti.

Soğuk havalarda deriden su kaybının fazlalaştığını, bu durumun da deri kuruluğuna yol açtığını dile getiren Türker, bunun sonucunda da kaşıntı meydana geldiğini söyledi.

Kaşıntı ön plana çıkıyor

Türker, kuru deride matlık, ince çatlamalar ve pullanmalar görüldüğünü ve kaşıntının ön plana çıktığını anlattı:

''İyi bir nemlendirici, derinin kaybettiği nemi takviye eder, ancak derideki bu su rezervini korumak da gerekir. Nemlendiriciler ve emollientler dediğimiz yumuşatıcılar özellikle banyodan çıkar çıkmaz, ilk üç dakika içinde sürülürse, deri için maksimum su çekme özelliğini gösterir.

Ayrıca el egzaması olanlar, her el yıkamadan sonra, gece yatmadan önce ve özellikle soğuk hava ile temastan önce mutlaka uygun el nemlendiricilerini sürmelidirler.

Dışarıyı çıkmadan önce yüz, eller gibi soğuk ile temas eden bölgelerin nemlendirilip, eldiven, kaşkol, şapka gibi koruyucu giysilerle kapatılması, özellikle egzamaların alevlenmesinin önlenmesi açısından son derece önemlidir.''
Yayın tarihi: 07.11.2006
1492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.