Sağlık

Cildiniz için yol haritası

Cildiniz için yol haritası

Botoks mu, kremler mi, kapsüller mi? Bu soruya net cevap vermek çok zor. Zaten önemli olan da yaşlanmaya direnmemek ve sağlıklı yaşamaktır.


Yaşlılık çizgileriyle mücadeleyi kavga olmaktan çıkarıp bir hoşluk gibi sürdürmenizde fayda var. Bunun için neler mi yapacaksınız? İşte size kullanımı kolay bir yol haritası.

Yaşlanan ciltte her şey daha farklı seyretmektedir. Hücreler daha yavaş yenilenmekte, kollojen ve elastinin yapım-yıkım dengesi değişmekte, ara dolgu maddesi proteoglikanlar yetersiz hale gelmektedir. Bütün bu değişiklikler sonucu su kaybı belirginleşmekte, kırışmalar buruşmalar kendini göstermekte, gergin, ipeksi kıvamdaki dolgun ve pürüzsüz cildiniz sizi yavaş yavaş terk etmektedir. Bu değişimleri kısa bir süre sonra esneklik kaybı ve sarkmaların de izleyeceğinden kuşkunuz olmasın. Kısacası hem cilt kırışıklıkları hem de sıkılık kaybı yaşlanan cildinizin değişmez kaderidir.

Bu kadere gereğinden fazla direnmemenizi, çizgileri mutlu bir hayatın yol arkadaşları ve işaret taşları gibi değerlendirmenizi öneriyoruz. Yaşlılık çizgileri ve kırışıklıklarla mücadeleyi kavga olmaktan çıkarıp bir hoşluk gibi sürdürmenizde fayda var. Bunun için neler mi yapacaksınız? İşte size kullanımı kolay bir yol haritası.

Sigarayı hemen unutun


Kırışıklıkları önlemek istiyorsanız işe genel doğruları gözden geçirmekle başlamalısınız. Sigarayı bırakmalı, alkolü azaltmalı, güneşten olabildiğince uzak durmalısınız. Antioksidan vitamin ve mineral zengini besinlerden (sebze ve meyveler), omega-3 kaynağı yiyeceklerden (balık, ceviz, keten tohumu) daha çok faydalanmalısınız. E ve C vitaminleri ile beta karoten, çinko ve selenyum içeren antioksidan desteklerden de yararlanabilirsiniz.

C vitamini cildin sütü

Günde 500 mg kadar C vitamini ile 100 mg civarında E vitamini desteğini unutmamanızı öneriyoruz. C vitamininin düzenli kullanımının cilt yaşlanmasını geciktiren bir yöntem olduğunu düşünüyoruz. Eğer cildinize daha güçlü bir C vitamini desteği sunmak istiyorsanız, C vitaminini tek başına kullanmak yerine onu likopen, izoflavon, alfa lipoik asit, Co-enzym Q-10 gibi diğer desteklerle birlikte kullanmalınızı öneriyoruz. C vitamininden sadece ağız yolu ile değil cilde doğrudan etkili ürünler yoluyla da istifade etmelisiniz.

Soya izoflavonları

İzoflavonlar, bitkisel östrojenler olarak da bilinir. Antioksidan özellikleri yanında cilt yenilenmesini kolaylaştırdıkları ve deri yaşlanmasını geciktirdikleri belirtilmektedir. Özellikle soya izoflavonlarının biyolojik yararının daha yüksek olduğunu, daha kolay emildiğini ve antioksidan yarar gösterdiğini düşündüren bulgulardan bahsedilmektedir.

Slfa lipoik asit

Hem yağda hem de suda eriyen bu eşsiz antioksidan doğal destek, cilt hücrelerinizi serbest radikallerin yaşlandırıcı etkilerinden korur. Sadece bununla da yetinmez, şekere bağlı çapraz bağlanmaları engelleyerek kırışıklık oluşumunu önleme gibi önemli bir görevi daha üstlenir. Co-enzym Q 10 cildinize dost diğer bir önemli besin desteğidir. Hücrelerinizin enerji üretim merkezleri olan minik organcıkları "mitakondiriler"de hücresel solunum için gerekli olan ek gücü oluşturur. Hücreyi daha hızlı ve daha çok enerji üreten bir makineye çevirir. Daha genç ve daha etkili bir hücre geliştirir. Bu doğal madde özellikle dışardan kullanıldığında cilt yaşlanmasını önleyicidir (Alfa lipoik asit, doğal olarak en çok brokoli, ıspanak ve kırmızı ette bulunuyor).

Kırmızı mucize likopen

Likopen ağız yolu ile alacağınız besin desteklerinin en önemlisi ve en etkilisidir. Domates ve diğer kırmızı renkli yiyeceklerde bulunan likopenin cilt dostu bir madde olduğu yıllardır bilinmektedir. Hem ağız hem cilt yolu ile uygulandığında etkili olan cilt dostu bu doğal kırmızı mucizeden yaşlanma sürecine giren her kadının yararlanması gerekiyor.

Botoks mu, krem mi

Botoks mu kremler mi, kapsüller mi sorusunun yanıtını vermek güç. Bu soruyu şimdilik "önce kapsüller (25-30 yaş ve sonrası), sonra kremler (ellili yaş sonrası) diye yanıtlamak, "ilerlemiş dönemlerde ise işi botoksa bırakma daha doğrudur" diye yanıtlamakta yarar var!

Yeni yılın daha güzel, ışıl ışıl ve gülümseyen bir cilt için yeni müjdelerle dolu olacağından da hiç kuşku duymayın. Yeni yılı gülümseyen bir yüzle karşılayın!

Kırışıklık kremini uzmanına danışın

Birkaç yıldır büyük umutlarla kullanıma sunulan kırışıklık giderici ürünler ile ilgili bazı bilgilerin hatırlanmasında yarar var. Bizim ülkemizde de satışa sunulan bu ürünlerin içerdiği aktif maddeler (striadil complex, palmitoil tetrapeptit ve pentapetit, argireline) kırışıklık oluşumunu önlemekten çok oluşmuş ince kırışıklıkları azaltmaktadır. Bu ürünlerin orta yaşlar va sonrasında ortaya çıkan ince kırışıklık ve çatlakları azaltmak için kullanılması gerektiğini bilmelisiniz. Botoks benzeri etkiler yaptıkları ve uygulanmalarının kolay, ağrısız ve risksiz olduğu bir gerçektir. Kırışıklık giderici ürünlere kırışıklıklar ortaya çıkmadan başlamamanızı, kullanmadan önce bir uzmandan danışmanlık almanızı öneriyoruz.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu - Hürriyet
Yayın tarihi: 08.01.2006
874
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.